Kultura i sztuka po 1989 roku

08.06.2019

K. Zanussi o Bugajskim: był człowiekiem zawsze niezależnym, śmiało idącym pod prąd

Był kiedyś moim studentem, z tamtych lat go pamiętam. Był człowiekiem zawsze niezależnym, śmiało idącym pod prąd – powiedział reżyser Krzysztof Zanussi, wspominając zmarłego w piątek Ryszarda Bugajskiego.

Reżyser, scenarzysta i pisarz Ryszard Bugajski zmarł w piątek wieczorem w Warszawie po długiej chorobie. Miał 76 lat. O śmierci artysty poinformowała w sobotę PAP jego żona aktorka Maria Mamona.

Zanussi zwrócił też uwagę, że Bugajski bardzo ciężko przeżył emigrację. "Doszło do niej, kiedy jego film "Przesłuchanie" został odłożony na półki, a jemu samemu przypisano – i słusznie – antysocjalistyczne nastawienie" - zauważył Zanussi.

Podkreślił też, że ostatni film Bugajskiego "Zaćma" w jego opinii jest " bardzo wybitny". "Myślę, że „Zaćma” jest bardzo niedocenionym filmem o bardzo ważnych sprawach, dlatego chciałbym go przypomnieć" - powiedział. W jego ocenie "Zaćma" nawet w zestawieniu z "Przesłuchaniem" "niesie nieporównanie ważniejsze pytanie o sens życia i o prawdę, która jest gdzieś ukryta i do której w historii jedni dorastają, a inni nie".

"Zaćma" to dramat z 2016 r. Bugajski przedstawił w nim historię "Krwawej Luny", czyli sadystycznej funkcjonariuszki UB Julii Brystygierowej, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. W roli głównej wystąpiła żona reżysera Maria Mamona. "Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości" – mówił Bugajski o bohaterce "Zaćmy".(PAP)

nmk/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL