25-letni tyszanin Kamil Kocurek zdobył Grand Prix 9. edycji Triennale Grafiki Polskiej (TGP) w Katowicach - prestiżowego przeglądu grafiki współczesnej w kraju – podali w piątek organizatorzy. Jego praca dotyka aktualnego tematu wojny.
TGP jest jednym z głównych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. Oba wydarzenia odbywają się w tym samym czasie. Ideą TGP jest wychwycenie najbardziej wartościowych postaw artystycznych oraz aktualnych trendów w polskiej grafice. W tym roku zgłoszono 623 prace 254 autorów.
„Choć prawdą jest, że w tak prestiżowym konkursie warsztat uczestników jest już transparentny, spora część prac wręcz porywała techniką. Mało tego, bardzo często właśnie w takich pracach autorzy wchodzili w dialog ze światem, przedstawiali swoje przemyślenia i wątpliwości. Słowem były to prace ważne, pełne treści i bardzo często autorstwa całkiem jeszcze młodych artystów” – powiedział juror Triennale Mirosław Pawłowski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W tegorocznej edycji po raz pierwszy prace oceniano w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich - drukowalne - koncentrowała się na tradycyjnej grafice, oceniano między innymi podejście artysty do problemu utrwalenia obrazu. Ważny był tu zarówno warsztat graficzny, przeniesienie idei na podłoże, jak i twórcze do niego podejście.
Druga kategoria - matrycowe idee - zachęcała do prezentacji dzieł o charakterze intermedialnym lub instalacyjnym. Ocena prac uwzględniała głównie sposób ujęcia idei matrycy. W ramach tej kategorii zgłaszane mogły być także prace mieszczące się w idei tradycyjnego graficznego druku, podkreślające jednakże innowacyjny i nowatorski stosunek artysty do matrycy.
„Być może właśnie dzięki rozbudowaniu formuły, 9. Triennale Grafiki Polskiej potwierdziło, że jest dobrą okazją do przyjrzenia się czym i gdzie dziś jest polska grafika artystyczna, a co szczególnie ciekawe, zaobserwowania w jaki sposób rezonuje na przestrzenie nowe i jeszcze niezdefiniowane” – ocenił kurator Triennale Grzegorz Hańderek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Pokonkursową wystawę można oglądać od soboty do 15 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach, które wraz z katowicką ASP współorganizowało TGP. (PAP)
lun/ dym/