Kultura i sztuka po 1989 roku

08.08.2018

Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją zostaną udostępnione dla osób niewidomych

Kolejnych ok. 80 dzieł sztuki z drugiej połowy XIX wieku zostanie opisanych za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu będą dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych. Przedsięwzięcie będzie realizowane do końca roku; opisy będą opublikowane na portalu internetowym.

Portal iSztuka.edu.pl, który udostępnia sztukę osobom niedowidzącym i niewidzącym - to pionierskie przedsięwzięcie białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja. Realizowany jest już kilka lat; obecnie ma swoją czwartą edycję. Do tej pory na portalu dostępnych było ponad 180 dzieł sztuki od prehistorii do romantyzmu. To zarówno malarstwo, ale też architektura i rzeźba.

Wszystkie dzieła zostały opisane za pomocą audiodeskrypcji. To technika umożliwiająca odbiór kultury osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to przekład treści na słowa. Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych i operowych, dzieł sztuki. Dzięki temu mogą je poznawać także osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.

Natomiast projekt "iSztuka" ma "uwidocznić" osobom niedowidzącym i niewidomym sztukę. W tej edycji opisanych zostanie ok. 80 opisów dzieł z drugiej połowy XIX wieku, przy tworzeniu ich pracują historycy sztuki i audiodeskryptorzy - poinformował PAP Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja. Dodał, że opisy opublikowane zostaną do końca roku.

Będą to opisy dzieł od akademizmu i realizmu aż do secesji. W planach jest realizacja audiodeskrypcji m.in. do dzieł Edwarda Muncha, Claude Moneta, Gustawa Klimta, Vincenta van Gogha, Camilla Pissarra, Augusta Rodina i Edgara Degasa. Zostanie również opisana architektura m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, Casa Mila w Barcelonie i Budynek Secesji w Wiedniu.

Realizację tej edycji wsparło MKiDN i miasto Białystok. Oprócz Fundacji Audiodeskrypcja, projekt współtworzy Fundacja Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnia Socjalna Akces Lab.

Wśród ponad 180 dzieł już udostępnionych na portalu są m.in. malowidła z jaskini w Lascaux, rzeźba Nike z Samotraki, mozaika z Hagia Sofia z Konstantynopola, tryptyk "Tysiącletnie królestwo" ("Ogród rozkoszy ziemskich") Hieronima Boscha, "Dama z gronostajem" i "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci, "Narodziny Wenus" Sandro Botticellego; rzeźby Michała Anioła, grafiki Albrechta Duerera, czy obiekty architektoniczne - kopuła bazyliki św. Piotra w Rzymie, dziedziniec arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz budynek Teatru Wielkiego w Warszawie.

Fundacja Audiodeskrypcja to organizacja pozarządowa, założona przez niewidomych białostoczan - Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską, którzy popularyzują audiodeskrypcję i pokazują jej znaczenie dla niepełnosprawnych. Głównym celem działalności organizacji było od początku wprowadzenie tej techniki do wielu instytucji kultury w kraju.

Fundacja Audiodeskrypcja prowadzi też wykłady oraz szkolenia z tworzenia audiodeskrypcji i kompleksowego udostępniania instytucji osobom niepełnosprawnym. W ciągu kilku lat fundacja przeszkoliła ponad tysiąc osób. Przygotowała audiodeskrypcję m.in. do kilkudziesięciu filmów. Wykonała również audio-przewodniki dla muzeów i miast, audycje radiowe o sztuce; zainicjowała też akcję społeczną pod hasłem "Sztuka, której nikt nie widział". (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL