Kultura i sztuka po 1989 roku

18.03.2019

Kolejni artyści na katowickim OFF Festivalu

Stereolab, Foals, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” znaleźli się wśród artystów, którzy dołączyli do składu katowickiego OFF Festivalu. Impreza odbędzie się w dniach 2-4.08.2019.

Do wcześniej ogłoszonych artystów, m.in. Suede, Neneh Cherry, Daughters, Dezertera i Tria Jazzowe Marcina Maseckiego, dołączyli kolejni wykonawcy.

Brytyjskie zespoły Stereolab oraz Foals to największe gwiazdy wśród ogłoszonych dziś nowych artystów OFF Festivalu. Początki Stereolab sięgają przełomu lat 80 i 90. Zespół założyli Laetitia Sadier i Tim Gane. Największe sukcesy odnieśli w połowie lat 90. Album "Nars Audiac Quintet" z 1994 roku, na którym mieszali pop z alternatywnym rockiem, brytyjski magazyn "Pitchfork" uznał za jedną z najlepszych płyt lat 90. Dziesięć lat temu zawiesili działalność. W tym roku zespół wrócił na koncerty.

Z kolei indierockowy Foals wydał właśnie nowy album "Everything Not Saved Will Be Lost". To ich pierwszy krążek w nowym składzie. W zeszłym roku z kwintetu stali się kwartetem. W Katowicach zaprezentują materiał z nowego albumu plus kilka numerów z poprzednich płyt.

Tirzah, Ammar 808 oraz Octavian to kolejni wykonawcy festiwalu. Ostatni z nich wygrał plebiscyt dla młodych muzyków BBC Sound of 2019 i właśnie szykuje debiutancki album. Soulowa Tirzah wydała swój debiut w zeszłym roku. Krążek "Devotion" zebrał znakomite recenzje w brytyjskiej prasie. Ammar 808 to projekt tunezyjskiego kompozytora, pianisty i producenta Sofyanna Ben Youssefa. W swojej twórczości łączy tradycyjne pieśni regionu Maghrebu z muzyką klubową.

Wśród polskich artystów w programie imprezy znalazł się m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Zespół założony w 1953 roku przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską to dziś ponad stuosobowy skład, obejmujący chór, balet i orkiestrę. Na festiwalu mają zaprezentować wyjątkowy repertuar. Do składu OFF Festivalu dołączyły również polskie zespoły Wczasy i Entropia.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. (PAP)

Autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL