Żółte, niebieskie, pomarańczowe i czerwone rzeźby o łagodnych formach prezentowane są przed warszawską Zachętą-Narodową Galerią Sztuki. Wystawa „Kształt koloru” Marzeny Turek Gas, artystki wizualnej, malarki, projektantki oraz twórczyni projektów 2D i 3D, to feeria barw w przestrzeni miasta.
"Rzeźby – instalacje Gas to nie tylko obiekty ekspozycyjne, ale też jest to propozycja interakcji koloru, formy, i powierzchni z otoczeniem i z widzem" – powiedział podczas sobotniego wernisażu zastępca dyrektora Zachęty Jacek Kudelski.
"Barwy czyste, przejrzyste, wyraziste są śmiałą i pełną urody alternatywą dla modnych szarości, betonu, szkła, metalu, które zdominowały współczesną architekturę i rozwiązania urbanistyczne" - zaznaczył kurator wystawy Bartłomiej Struzik. "A na przekór dominującym trendom Marzena Turek Gas zaprasza nas do wspólnego celebrowania koloru” - dodał.
Ta gama barwna – zdaniem kuratora - ograniczona do bieli, czerni i skali szarości wywalczyła sobie prawo do definiowania nowoczesności, elegancji i dobrego smaku w wielu dziedzinach życia.
„Przez wiele lat pracowałam nad tym, aby osiągnąć taki efekt, aby rzeźbę można było dotknąć, pogłaskać, przytulić rzeźbiarskie detale, a nawet wygodnie położyć się na nich. Kształt i absolutna i bezwarunkowa afirmacja koloru to, mam nadzieję, moje pozbawione patosu instalacje rzeźbiarskie” – mówiła Marzena Turek Gas podczas sobotniego wernisażu.
„Miasta skandynawskie, w których tradycja użycia koloru w architekturze jest powszechnie znana, biją dzisiaj na alarm i apelują: szarzejemy — ratujmy kolor i koloryt miast!” – zaznaczył Bartłomiej Struzik w komentarzu kuratorskim.
„Artystka tworzy solidny fundament koncepcyjny dla swojej sztuki. Od lat tworzy barwne kompozycje na płaszczyźnie i instalacje przestrzenne. Prowadzi dialog twórczy na pograniczu dyscyplin rzeźby i designu (…). Czy sens jej twórczości zamyka się w poszukiwaniu atrakcyjnych wariantów kolorystycznych i gier kompozycyjnych, czy też pod pozorem zabawy formą i kolorem kryje się głębsza refleksja dotycząca naszej relacji ze środowiskiem, dynamicznej i zaangażowanej emocjonalnie obecności w przestrzeni?” – zauważa kurator.
Marzena Turek Gas to malarka, wizjonerka, designerka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwsza na świecie namalowała monumentalne obrazy, o powierzchni 200 mkw. jeżdżąc na wrotkach.
„Ślad, odcisk, plama linia związane są od zawsze z duchowością człowieka, mówi się o liniach papilarnych. Każdy dzień wyznacza nam linię naszego życia – charakteryzuje swą twórczość artystka. - W moich wielkoformatowych obrazach stworzonych za pomocą wrotek występuje linia jak moja sygnatura czasem delikatna i niewyraźna czy też mocna i stanowcza, podwójna – trójwymiarowa. Stworzony obraz wygląda jak mapa świata. Jesteśmy z osobna jakoś splątani własnymi historiami, pokrewieństwami, zależnościami i jako ludzie wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni jako gatunek ludzki”.
Marzena Turek Gas jest też autorką projektu Shapes of Color/All Size i wielkoformatowego reliefu z tej serii zrealizowanego na warszawskiej Pradze w ramach konkursu Sztuka w przestrzeni publicznej.
Artystyczny dorobek to 180 wystaw indywidualnych i grupowych m.in w Anglii, Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Holandii, Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Dzieła artystki znajdują się muzeach, instytucjach sztuki oraz kolekcjach prywatnych w Ameryce, Europie i Azji. Tworzy i mieszka w Warszawie.
Wystawa plenerowa „Marzena Turek Gas. Kształt koloru” będzie dostępna na placu Małachowskiego przed Zachętą- Narodową Galerią Sztuki od 22 lipca do 30 października 2023 r. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ agz/