Europa i świat po II wojnie światowej

11.09.2011 aktualizacja 19.07.2016

Koncert poświęcony pamięci ofiar 11 września

September Symphony Wojciecha Kilara i Adagio for Strings Samuela Barbera odegrano w niedzielę podczas koncertu rocznicowego poświęconego pamięci ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA. Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Gościem honorowym był prezydent Bronisław Komorowski, który przybył na koncert wraz z małżonką. Przed rozpoczęciem koncertu powiedział, że zamachy z 11 września 2001 r. były wydarzeniem, które na zawsze ukształtowało naszą pamięć i widzenie świata. "W dalszym ciągu doskonale pamiętamy (...) te straszne sceny, które wszyscy widzieliśmy. Ale również bardzo dobrze pamiętamy nasze myśli i nasze uczucia, które towarzyszyły nam wtedy, przed dziesięciu laty. Pamiętamy to zdumienie i to niedowierzanie. Pamiętamy ten skurcz serca, kiedy do nas docierało, że to jest bolesna prawda, że to straszna rzeczywistość (...) Ta pamięć trwa nadal, tej pamięci chcemy być wierni, tej pamięci chcemy służyć, pracując publicznie" - mówił Komorowski. Wyraził też w imieniu Polaków solidarność z narodem amerykańskim.

Gościem honorowym był prezydent Bronisław Komorowski, który przybył na koncert wraz z małżonką. Przed rozpoczęciem koncertu powiedział, że zamachy z 11 września 2001 r. były wydarzeniem, które na zawsze ukształtowało naszą pamięć i widzenie świata.

Honorowy patronat nad koncertem objął ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Koncert rozpoczął utwór „Adagio for strings” amerykańskiego kompozytora Samuela Barbera. To najsłynniejsze dzieło Barbera, skomponowane w 1938 roku; z racji żałobnego charakteru szybko stało się dziełem wykonywanym na państwowych uroczystościach kommemoracyjnych w USA. Adagio doczekało się licznych nagrań w wykonaniu najwybitniejszych orkiestr świata.

"September Symphony” Wojciecha Kilara powstała pod wpływem wydarzeń w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Symfonię, która składa się z czterech części, Kilar ukończył w 2003 r. (PAP)

her/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL