Polski Chór Kameralny, Akademie fur Alte Musik Berlin oraz czworo solistów wystąpi w sobotę wieczorem w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku w koncercie kończącym 10. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Melomani usłyszą cztery dzieła W.A. Mozarta.
"Koncert finałowy zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Otworzy go uroczyście utwór +Te Deum+. Specjalnie wybrałem tę kompozycję Mozarta, aby podkreślić, że mamy w tym roku dziesiątą, jubileuszową edycję festiwalu" - powiedział PAP szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i twórca Mozartiany, Jan Łukaszewski.
Podczas koncertu melomani usłyszą także trzy inne dzieła wybitnego kompozytora: "Exultate Jubilate", "Regina Coeli" i "Missa Solemnis".
Łukaszewski dyrygować będzie Polskim Chórem Kameralnym oraz Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy), a jako soliści wystąpią: Carolyn Sampson (sopran), Andrew Kennedy (tenor) - oboje z Wielkiej Brytanii oraz Ewa Marciniec (alt) i Robert Gierlach (bas).
Polski Chór Kameralny został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 r. prowadzony jest przez jego brata Jana. Składa się z 24 muzyków. Repertuar chóru jest bardzo bogaty – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, czy Krzysztof Penderecki. Chór jest wielokrotnie zapraszany na festiwale muzyczne i koncerty na całym świecie.
Gdański zespół był 18 razy nominowany do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobył. Ostatnią nagrodę Fryderyk otrzymał w 2014 roku za płytę "Marian Borkowski Choral Works" w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
Twórca międzynarodowych sukcesów Polskiego Chóru Kameralnego 66-letni Jan Łukaszewski jest natomiast uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Wśród orkiestr prowadzonych przez niego znajdują się znane zespoły polskie jak Sinfonia Varsovia i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (Katowice) oraz uznane orkiestry zagraniczne, takie jak Academy of Ancient Music z Cambridge, Neue Duesseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Ensemble Sans Souci Berlin, portugalska Divino Sospiro i Narodowa Orkiestra Łotewska z Rygi.
Założona w Berlinie w 1982 r. i uznawana obecnie za jedną z najlepszych kameralnych orkiestr świata, Akademie fur Alte Musik Berlin, lub prościej - Akamus, może poszczycić się wieloma sukcesami. Występuje regularnie w najważniejszych centrach muzycznych Europy, koncertuje także w Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Artyści wykorzystują do gry dawne instrumenty z epoki.
W piątek, w przedostatnim dniu festiwalu Mozartiana w Parku Oliwskim zaplanowano koncert "Mozart versus Salieri" w wykonaniu Sinfonia Varsovia pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka. Zgodnie z tytułem, zaprezentowane zostaną dzieła Mozarta i jego konkurenta muzycznego z Wiednia Antonio Salieriego (1750-1825). Jako soliści wystąpią Andrzej Krzyżanowski (flet) oraz Arkadiusz Krupa (obój).
Także w piątek melomani będą mogli uczestniczyć w koncercie "Mozart spotyka Indie - Uprowadzenie do Seraju", będącym folkową improwizacją jego opery "Uprowadzenie z Seraju". Na scenie w Parku Oliwskim pojawią się muzycy z Holandii, Iranu, Mongolii, Niemiec, Singapuru i USA.
Pomiędzy tymi koncertami przed fasadą południową znajdującego się w parku Pałacu Opatów odbędzie się pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta.
Tegoroczny Festiwal Mozartowski Mozartiana trwa od niedzieli. Na jego program składają się koncerty klasyczne i jazzowe, opera i spektakl marionetek. Większość imprez odbywa się w Parku Oliwskim, założonym w XVIII wieku, w epoce wybitnego kompozytora. Podczas koncertów prezentowane są przede wszystkim utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta w różnych wersjach muzycznych, ale także dzieła innych twórców powstałe pod wpływem dokonań mistrza z Salzburga.
Pierwsza edycja Mozartiany odbyła się w 2006 r. podczas obchodów 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta (kompozytor urodził się 27 stycznia w 1756 r. w Salzburgu, zmarł 5 grudnia 1791 r. w Wiedniu - PAP).
Jednym z patronów medialnych Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana 2015 jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rop/ dym/