Festiwal Europejski zakończył się w środę wieczorem koncertem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Na scenie pojawili się też znani polscy artyści: Kayah, Natalia Nykiel i Stanisław Soyka
Wieczorną część obchodów 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej rozpoczęła kantata Krzesimira Dębskiego "Jesteśmy razem", którą artysta skomponował 15 lat temu z okazji wejścia Polski do UE. Uczestników Festiwalu przywitał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podkreślił, jak bardzo stolica “zmieniła się i wypiękniała" w ciągu ostatnich 15 lat, również dzięki środkom unijnym.
Po koncercie Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej, który zwieńczyła "Oda do radości", na scenie w Multimedialnym Parku Fontann Kayah, Natalia Nykiel i Stanisław Soyka zaśpiewali znane polskie przeboje, takie jak utwór Edyty Geppert "Nie żałuję" oraz "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej. Wykonali też swoje utwory w nowych, orkiestrowych aranżacjach. Koncert zakończył się utworem Czesława Niemena "Sen o Warszawie", który mieszkańcy stolicy odśpiewali wspólnie ze wszystkimi artystami.
Uczestnicy Festiwalu Europejskiego mieli też okazję obejrzeć spektakl inaugurujący pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, zatytułowany "Wars i Sawa" - to opowieść o tym, jak powstała stolica.
"Nawiązujemy, jak zawsze, do znanych, lub mniej znanych legend. W tym roku jest to spotkanie z Warsem i Sawą i bardzo piękny spektakl w wykonaniu wody, laserów, świateł i wspaniałej muzyki" - powiedział w środę w rozmowie z PAP dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia, Andrzej Matusiak.
Specjalnie na pierwszy, 1-majowy pokaz fontann, została skomponowana muzyka do spektaklu, w tym utwór finałowy "Pieśń Syreny". Pokazy specjalne multimedialnej opowieści "Wars i Sawa" będzie można jeszcze oglądać codziennie do soboty o 21.30.
1 maja 2004 r. Polska razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem oraz Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE.
Jak przypomina MSZ na swojej stronie internetowej, pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez rząd RP formalnego wniosku o członkostwo w UE. Właściwe negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły się cztery lata później. Referendum akcesyjne odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 r. - za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. Polaków. (PAP)
autorka: Ewelina Miszczuk
emi/ jm/