Kultura i sztuka po 1989 roku

23.02.2019

Koncerty U. Dudziak i kwintetu Z. Namysłowskiego na zakończenie festiwalu Jazz Od Nowa w Toruniu

Koncerty kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz Urszuli Dudziak zwieńczyły 19. edycję Jazz Od Nowa Festiwal w Toruniu. Tłumy wypełniły aulę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podczas występów uznanych na całym świecie muzyków jazzowych.

"Dziś polską stolicą jazzu jest Toruń. Jesteśmy na najbardziej jazzowym uniwersytecie w kraju, a Zbigniew Namysłowski to prawdziwa legenda tego gatunku muzycznego, w zasadzie jeden z jego prekursorów w Polsce" - mówił podczas koncertu finałowego dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" Maurycy Męczekalski.

To właśnie działający przy UMK popularny klub "Od Nowa" organizuje od 19 lat festiwal, który ma ukazywać różne oblicza jazzu - od tego bardziej klasycznego po współczesny, często czerpiący bardzo wiele z improwizacji, a nawet balansujący na granicy wielu innych stylów muzycznych. W tym roku podczas festiwalu wystąpili artyści m.in. z USA, Niemiec czy Japonii.

W sobotę w auli UMK wystąpił Zbigniew Namysłowski Quintet, w którym poza obchodzącym w tym roku 80. urodziny artystą, współtwórcą legendarnej płyty +Astigmatic+ z 1966 roku, występują także jego syn Jacek, a także Sławomir Jaskułke na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji.

"To był wspaniały koncert. Mam w domu wiele płyt winylowych z muzyką Namysłowskiego, ale muszę szczerze przyznać, że byłem na jego koncercie pierwszy raz. Duże wrażenie. Porównywalne do występu Michała Urbaniaka parę lat temu" - powiedział PAP Mirosław Boszke, który na występ kwintetu Namysłowskiego przyjechał z Poznania.

Ostatnim akcentem trwającego cztery dni festiwalu był występ znanej na całym świecie piosenkarki jazzowej Urszuli Dudziak z zespołem Walk Away, z którym współpracowała w latach 1988-1995.

"Przez lata uważany za najlepszy polski zespół jazzu elektrycznego i wsławiony nagraniami z Ericem Marienthalem czy Mike’m Sternem, ma on profil jazzrockowo-funkowy (...) względnie bliski zespołowi Michała Urbaniaka Constellation, gdzie wokalistka udzielała się w latach 1970" - tak koncert zapowiadali organizatorzy festiwalu.

Dudziak wystąpiła razem z Bernardem Maselim (wibrafon), Adamem Wendtem (saksofon tenorowy), Tomaszem Grabowym (gitara basowa) i Krzysztofem Zawadzkim (perkusja). Ten koncert także wypełnił szczelnie widownię auli UMK. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL