Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

22.10.2017

Konferencja "Leśmian w Europie i na świecie" na Uniwersytecie Warszawskim

Bolesław Leśmian. Fot. PAP/Archiwum Bolesław Leśmian. Fot. PAP/Archiwum

"Leśmian w Europie i na świecie" to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji przypadających w tym roku 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci poety; która w poniedziałek rozpocznie się w Warszawie.

W konferencji weźmie udział ponad 20 badaczy z całej Europy. Podczas obrad omawiane będą m.in. źródła inspiracji Leśmiana, który na początku swojej drogi poetyckiej zaczynał jako poeta rosyjskojęzyczny.

Dr Michala Benesova z praskiego Uniwersytetu Karola w wykładzie pt. "I czy jest On w niebiosach, czy też nie ma Go wcale?" przedstawi Leśmiana na tle duchowego dziedzictwa kultury żydowskiej, a dr Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwerstetu Warszawskiego (UW) mówić będzie o leśmianowskich dziwożonach i słowiańskich kontekstach wierszy. O poezji japońskiej, którą tłumaczył Leśmian opowie natomiast dr Beata Śniecikowska z Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Poezja Leśmiana uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do przekładu. Podczas konferencji przedstawione zostaną problemy tłumaczenia wierszy Leśmiana na angielski, włoski, niemiecki ale też czeski, słowacki, litewski, serbski, bułgarski, hebrajski oraz na języki indyjskie (mówić o tym będzie Mandar Shrikrishna Purandare z Katedry Orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Pierwszy dzień konferencji zakończy impreza w warszawskim Domu Kultury Śródmieście pt. "Przystanek poezja, czyli Leśmian po indyjsku" podczas której odbędzie się koncert muzyki indyjskiej do przełożonych na języki indyjskie wierszy Leśmiana.

"Będzie to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi – Manikiem Godghate (Grace), Borkarem oraz Aartim Prabhu. To odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To +plątanie+ języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językami marathi i hindi. To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych, krajobrazów — słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski. To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce zaślubione» z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy" - zapowiadają organizatorzy.

Międzynarodowa konferencja naukowa "Leśmian w Europie i na świecie" organizowana jest w dniach 23–24 października 2017 r. przez Zakład Komparatystyki w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawski. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

edytor: Paweł Tomczyk

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL