Polska po 1989 roku

13.01.2019

Konkurs fotograficzny na 120–lecie krakowskiego Muzeum Historycznego

20 fotografii, najlepszych współczesnych odpowiedników archiwalnych zdjęć z przełomu XIX i XX wieku zostanie wybranych w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Historyczne w Krakowie, które w tym roku będzie obchodziło 120–lecie.

Jubileuszowi ma towarzyszyć publikacja "Jestem Kraków. Krakowianie wczoraj i dziś". W albumie znajdą się archiwalne zdjęcia. "Chcemy je zestawić z fotografiami wykonanymi współcześnie, będącymi aktualnymi odpowiednikami dawnych wizerunków" - mówił PAP kierownik działu PR w Muzeum Historycznym Krzysztof Haczewski.

Uczestnicy konkursu mają zrobić zdjęcie, które koresponduje jakoś z archiwalnymi zdjęciami opublikowanymi na stronie internetowej Muzeum, a przedstawiającymi krakowian w codziennych sytuacjach: na ślizgawce, przy choince, podczas zwiedzania miasta, na basenie, w domowym zaciszu.

"Wybraliśmy do tego konkursu fotografie z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasu, gdy powstawało nasze muzeum. Zależy nam na twórczym odzwierciedleniu sytuacji przedstawionej na zdjęciu, z uwzględnieniem dzisiejszych realiów, a nie na dosłownej rekonstrukcji wizerunku z przeszłości" – zaznaczył Haczewski.

Zdjęcie ma być wykonane w technice cyfrowej. Uczestnicy konkursu mogą dostarczyć prace w maksymalnie trzech z 20 kategorii tematycznych. Można je nadsyłać do 15 lutego.

Prace oceni jury, a zwycięskie zdjęcie z każdej kategorii zostanie opublikowane w jubileuszowym albumie. Dodatkowo nagrodami rzeczowymi będą: album, dwuosobowe karty wolnego wstępu do wszystkich oddziałów muzeum, wydawnictwa i gadżety Muzeum Historycznego. Prace laureatów i osób wyróżnionych zostaną udostępnione na muzealnej stronie internetowej w postaci wirtualnej wystawy.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane uchwałą Rady Miasta z 31 maja 1899. W programie obchodów jubileuszu 120-lecia są: wystawy, koncerty, konferencje i wykłady. 31 maja zaplanowano świętowanie w Barbakanie przy muzyce i jubileuszowym torcie, a 3 czerwca w Pałacu Krzysztofory odbędzie się uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości. Dwa dni później w tym samym miejscu nastąpi pokaz najciekawszych nabytków w historii placówki: po jednym wyjątkowym obiekcie z każdego roku w 120-letnich dziejach muzeum.(PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL