Kultura i sztuka po 1989 roku

16.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Kraków: akcja "Regał z kulturą" - 1,7 tys. książek w krakowskich szpitalach

W ramach akcji "Regał z kulturą" w kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły regały z nowościami wydawniczymi sześciu krakowskich oficyn, w sumie 1,7 tys. egzemplarzy – poinformowało we wtorek PAP Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Akcja realizowana była w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Piękne wydanie "Przygód Kubusia Puchatka", książka "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" i poradniki dla mam stanęły w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym na ul. Ujastek, reportaże Maxa Cegielskiego w bibliotece Szpitala im. dr Babińskiego, najnowsze kryminały wydawnictw Insignis i Sine Qua Non w Punktach Aktywności Lokalnej i świetlicach Stowarzyszenia "Siemacha". Łącznie w 17 miejscach w nowych regałach stanęło 1,7 tys. książek.

"Naszym najważniejszym założeniem było inicjowanie czytelniczych pasji w miejscach szczególnie wrażliwych społecznie, także tych położonych poza tradycyjnie tętniącym życiem kulturalnym centrum Krakowa. W miejscach, w których kontakt z lekturą jest często pierwszą i najprostszą formą wprowadzenia w fascynujący świat kultury; rozrywką, która daje siły do walki z chorobą i osamotnieniem" – poinformowała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

W Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie np. regał z książkami stanął w holu jednego z oddziałów dla dzieci starszych. "Korzystają z niego pacjenci, rodzice oraz personel, który także przynosi do regału przeczytane książki z domu" – powiedziała Aleksandra Rumińska ze szpitala.

"Regały z kulturą" stanęły m.in.: w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcy, w szpitalach im. Żeromskiego, Babińskiego i Ujastek, w zakładzie karnym w Nowej Hucie, w Specjalistycznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Parkowej i w Stowarzyszeniu Siemacha przy Długiej.

Książki na regały zapewniły wydawnictwa: Insignis, Karakter, Sine Qua Non, WAM, Wydawnictwo Literackie, Znak.

Akcja wpisuje się w strategię edukacji literackiej, wpisaną w realizowany przez Miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe Program Kraków Miasto Literatury UNESCO. W jej ramach, oprócz utworzenia rozbudowanej sieci regałów Drugie Życie Książki, planowane są animacje czytelnicze, warsztaty filmowe oraz wydarzenie specjalne – czytanie bajek w wykonaniu gościa-niespodzianki.(PAP)

hp/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL