Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2018

Kraków: „Gdy przyjdzie sen” na inaugurację sezonu w Teatrze Ludowym

Tragikomedia „Gdy przyjdzie sen” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej zainauguruje w piątek sezon teatralny 2018/2019 w Teatrze Ludowym w Krakowie. Będzie to pierwsza z planowanych do czerwca premier w tym teatrze.

„Staramy się nie profilować (tematycznie-PAP) sezonów, ale na wszystkich nas oddziałują te same bodźce. Jest coś takiego w świecie, energii która nas otacza, że wybieramy takie, a nie inne tematy” – powiedziała we wtorek dziennikarzom dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska, pytana o wybór premier na nowy sezon.

Bogajewska wyreżyserowała „Gdy przyjdzie sen” na podstawie dramatu Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Będzie to pierwsza premiera Teatru Ludowego w tym sezonie. Jak mówiła reżyser, ten spektakl jest „w jakimś sensie o polowaniu na czarownice, o tym czy żyjąc w społeczności można być indywidualnością, czy da się podnieść głowę inaczej niż pozwala na to otoczenie”. To także przedstawienie o miejscu kobiety we współczesnym świecie, zwłaszcza w małych społecznościach. W roli głównej wystąpi Beata Schimscheiner.

Rola i miejsce kobiety w społeczeństwie bedzie także tematem spektaklu "Opowieść podręcznej" na podstawie powieści Margaret Atwood, w reżyserii Marcina Libera, który będzie miął premierę 8 marca przyszłego roku. Zgodnie z zapowiedziami dyrektor Teatru Ludowego, będzie to spektakl „półżartobliwy, półantropologiczny, związany z naszą seksualnością czy raczej historią edukacji seksualnej”.

Wśród kolejnych premier Teatru Ludowego są m.in. : „Mistrz i Małgorzata” w reż. Pawła Passiniego, „Na początku i na końcu czasu” w reż. Katarzyny Deszcz, wiersze Juliana Tuwima przeniesione na scenę przez Magdalenę Miklasz, „To tylko koniec świata” Ewy Rucińskiej czy „Historia edukacji seksualnej” w reż. Anety Groszyńskiej.

W repertuarze Teatru Ludowego znajdą się także premiery przygotowane przez studentów oraz dzieci i młodzież z działającej przy Teatrze Spółdzielni Teatralnej.

Na sierpień zaplanowano próby do spektakli na sezon 2019/2020 – m.in. „Pippi Langstrump” w reż. Maćka Prusaka i „Opowieści o życiu Billy Holiday” Agaty Dudy-Gracz.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL