Pokazy spektakli teatralnych, koncerty, warsztaty, debaty o mieście, antykwariat na powietrzu, instalacje artystyczne - to część atrakcji, które przygotowali dla mieszkańców stolicy organizatorzy letniego festiwalu Otwarta Ząbkowska, który rozpocznie się 1 lipca.
"Cała ta inicjatywa i to, co jest w niej ważne, opiera się na połączeniu wielu ludzi, wielu organizacji, wielu poziomów - od Urzędu Miasta, który zamyka ulicę i jest fundatorem tych wszystkich przedsięwzięć, przez Teatr, który jest głównym organizatorem. Tak naprawdę wszystkie rzeczy, które będą się działy w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska, organizują i przygotowują stowarzyszenia praskie, prascy animatorzy i artyści, mieszkańcy Pragi i Ząbkowskiej. To wspólna inicjatywa, która polega na wspólnym - mieszkańców i artystów - myśleniu o mieście i próbowaniu zmieniania go" - przypomniał na piątkowej konferencji prasowej organizator imprezy i dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak.
Jeszcze zanim Ząbkowska stanie się gwarna, 24 czerwca na Bazarze Różyckiego swoją działalność zainauguruje Czytelnia "Od śniadania do śniadania" i rozpocznie się akcja performatywna dziergania ubranek dla elementów artchitektury ulicznej "Otulamy". Na niedzielę zaplanowano warsztaty Yoga Śmiechu, zajęcia naukowe dla dzieci w wieku 4-6 i 7-11 oraz interdyscyplinarny i multimedialny spektakl grup młodzieżowych - Finał Podaj Dalej Praga - inspirowany pierwszym polskim filmem fabularnym "Tajemnica pokoju nr 100", nakręconym na warszawskiej Pradze w Wytwórni KosmoFilm w 1914 roku.
Organizator imprezy i dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: Cała ta inicjatywa i to, co jest w niej ważne, opiera się na połączeniu wielu ludzi, wielu organizacji, wielu poziomów - od Urzędu Miasta, który zamyka ulicę i jest fundatorem tych wszystkich przedsięwzięć, przez Teatr, który jest głównym organizatorem. Tak naprawdę wszystkie rzeczy, które będą się działy w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska, organizują i przygotowują stowarzyszenia praskie, prascy animatorzy i artyści, mieszkańcy Pragi i Ząbkowskiej. To wspólna inicjatywa, która polega na wspólnym - mieszkańców i artystów - myśleniu o mieście i próbowaniu zmieniania go.
W ramach trzeciej edycji imprezy, która na Ząbkowskiej rozpocznie się 1 lipca, mieszkańcy stolicy będą mogli m.in. wysłuchać koncertów. Większość z nich będzie w tym roku oparta na koncepcji duetów; we dwójkę zagrają i zaśpiewają m.in. Marcin Świetlicki z Antonim "Ziutem" Gralakiem oraz Tymon Tymański ze... swoim komputerem. Prócz tego w programie znalazł się m.in. silent concert - czyli koncert na słuchawkach - November Project.
W pierwszy weekend festiwalu na Pradze zagrają z kolei artyści z Litwy, Ukrainy i Białorusi, którzy spróbują przypomnieć mieszkańcom dzielnicy, jaka była niegdyś Praga - wielokulturowa, wielojęzyczna, gwarna i żywa. Zagrają akordeonista z Mińska Aleksey Vorsoba, orkiestra warzywna Paprykalaba, punkowo-kabaretowy zespół z Wilna Lapkricio dvidesimtosios orkestras oraz grający na lirze korbowej Gordiy Starukh.
Na ulicy stanie "Alfabet (NIE)POROZUMIENIA", instalacja artystyczna kijowskiej artystki Aliny Potemskiej, oraz wystawa "Firanki" lwowianki Darii Aloshkiny, która na Ukrainie i w Polsce jest znana dzięki swoim wielkoformatowym papierowym wycinankom, na których znajdują się bohaterowie oraz elementy słowiańskich mitów.
W niedzielę usłyszymy Bena Cope, angielskiego klarnecistę od wielu lat zamieszkałego na warszawskiej Pradze, który zagra z Franciszkiem Szpilmanem na altówce. Warszawski zespół MORE zaśpiewa pieśni ukraińskie, a warszawsko-litewski kwartet Banda Nella Nebbia zaprezentuje - jak zapowiadają organizatorzy - "połączenie żywiołu jazzowego, a może nawet avant-jazzowego, z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej".
Prócz tego w programie na sobotę znalazły się warsztaty ilustratorskie Sofiyi Filipchuk z Ukrainy, muzyczny i interaktywny spektakl dla dzieci "Z bębnami dookoła świata" Teatru "Busy" (Korale) z Mińska, spacerujące ćwiczenia z kreatywnego pisania prowadzone przez Vlada Guzmana i Yulię Laschuk oraz warsztaty z wykonywania tradycyjnych ukraińskich lalek słomianych, huculskie warsztaty z malowania na glinie i wspólne gotowanie ukraińskich pierogów z kartoflami - wraz z Mariją Popko - członkinią Klubu Ukraińskich Kobiet, działającego w Ukraińskim Domu w Warszawie.
Otwartej Ząbkowskiej towarzyszy projekt Miasto Szczęśliwe, określany przez organizatorów także jako "Festiwal Sztuki i Społeczności". W jego ramach, aż do końca października, pod Teatrem Powszechnym funkcjonował będzie Ogród Powszechny, gdzie będą się odbywały m.in. spotkania i debaty - jak chociażby w ramach cykli "Filozofia w ogrodzie" czy "Powszechny zakaz czytania".
Otwartej Ząbkowskiej towarzyszy projekt Miasto Szczęśliwe, określany przez organizatorów także jako "Festiwal Sztuki i Społeczności". W jego ramach, aż do końca października, pod Teatrem Powszechnym funkcjonował będzie Ogród Powszechny, gdzie będą się odbywały m.in. spotkania i debaty - jak chociażby w ramach cykli "Filozofia w ogrodzie" czy "Powszechny zakaz czytania".
We wrześniu w Ogrodzie odbędą się premiery trzech akcji performatywnych. Aleksandra Jakubczak pokaże efekty projektu poświęconego losom mieszkańców jednej z kamienic na Targowej, Piotr Wysocki efekty działań - warsztaty, mural i wideoklip - z imigrantami z Kaukazu, Czeczenii i Inguszetii, którzy mieszkają na Pradze, a Bartosz Zagórski zaprezentuje słuchowisko opracowane na podstawie badań terenowych, na motywach muzyki praskich podwórkowych kapel. Festiwal zakończy premiera spektaklu "Mefisto" w reż. Agnieszki Błońskiej.
Przez cały czas trwania Festiwalu - od 24 czerwca do 27 sierpnia - Ząbkowska między Targową a Brzeską zostanie zamknięta dla ruchu drogowego. To, jak tłumaczył zastępca prezydent m. st. Warszawy Michał Olszewski, kolejny etap projektu na drodze do budowania przyjaznej przestrzeni, także dla mieszkańców. "W tym roku chcemy otworzyć ulicę nie tylko w weekendy. Mieszkańcy okolicy, Starej Pragi, korzystają z tej ulicy codziennie. Po to, żeby oni mogli odczuć pełen komfort życia w ulicy, która w przyszłości stanie się deptakiem, rozciągamy akcję na cały czas, a nie tylko eventy weekendowe" - powiedział.
Wydarzenie tworzą takie organizacje pozarządowe, jak Stowarzyszenie Hokuspokus, Stowarzyszenie My, Warszawskie Bractwo Bartne, Fundacja Zmiana oraz aktywiści i społecznicy prascy. Impreza jest organizowana w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.
Kolejne weekendy festiwalowe zaplanowano na 15-16 lipca, a następnie 5-6, 19-20 i 26-27 sierpnia. Szczegóły na stronie otwartazabkowska.pl (PAP)
oma/ agz/