Kultura i sztuka po 1989 roku

20.06.2017

Letnie koncerty w świątyniach krośnieńskiej starówki

Artyści z Holandii, Chin, Polski, Mołdawii, Słowacji wystąpią w cyklu letnich koncertów, jakie od czwartku odbywać się będą w świątyniach starówki Krosna. W czasie wieczornych spotkań zaprezentowana zostanie muzyka od średniowiecznej do współczesnej.

Małgorzata Baranowska-Mika z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które jest organizatorem imprezy, poinformowała PAP, że przed krośnieńską publicznością wystąpią gwiazdy światowego formatu. Na program wieczornych spotkań z muzyką złożą się koncerty organowe, a także na organy i fletnię Pana, na klawesyn i wiolonczelę, na organy i trąbkę barokową.

W pierwszym koncercie w Bazylice Mniejszej, w krośnieńskiej farze, w czwartkowy wieczór będzie można usłyszeć Petrę Veenswijk z Holandii, która na organach wykona kompozycje m.in. Johanna Christopha Kellnera, Johanna Ludwiga Krebsa, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Theodore’a Duboisa.

W czasie kolejnych koncertów, które odbywać się będą do 27 sierpnia naprzemiennie w trzech krośnieńskich kościołach: w Bazylice Mniejszej, w kościele oo. Franciszkanów i oo. Kapucynów, przed krośnieńską publicznością wystąpi jeszcze m.in. organistka, klawesynistka z Chin - Fanxiu Shen, grający na fletni Pana Marek Stefański z Polski i Dumitru Harea z Mołdawii, czy Wacław Golonka (organy i trąbka barokowa.)

Najszerszy wachlarz różnych epok muzycznych od średniowiecza do współczesności zaprezentuje zespół wokalny absolwentów i studentów Akademii Muzycznej w Krakowie SINGET, który wystąpi z koncertem pieśni maryjnych 15 sierpnia. Baranowska-Mika zaznaczyła, że organizatorzy specjalnie zabiegali, aby koncert pieśni maryjnych odbył się właśnie w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W programie koncertu znajdzie się m.in. Magnificat nieznanego twórcy z Francji z okresu średniowiecza, renesansowa kompozycja Ave Maria jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów przełomu XVI i XVII stulecia Tomasa Louisa de Victorii, barokowe dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a także kompozytorów z końca XIX oraz z XX wieku takich jak Sergiej Rachmaninow (Rosja), Henryk Mikołaj Górecki i Andrzej Koszewski (Polska), Arvo Pärt i Urmas Sisask (Estonia), Franz Biebl (Niemcy).

Spotkania muzyczne zakończy występ sopranistki Iwony Sochy -solistki Opery Krakowskiej, i jednej z najbardziej znanych profesjonalnych orkiestr w Europie Wschodniej - Państwowej Orkiestry Mozartowskiej z Żyliny ze Słowacji pod dyrekcją Pawła Przytockiego (Slovak Sinfonietta Zilina). W programie finałowego koncertu zabrzmią utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.(PAP)

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL