Zajęcia jednoznacznego stanowiska ws. budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie domagają się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego reprezentanci środowiska naukowego.
Ich zdaniem, decyzja o odstąpieniu przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta) od umowy z architektem Christianem Kerezem, a tym samym przerwanie prac nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej, budzi "obawy dotyczące przyszłości tak ważnej placówki w Polsce".
"W związku z tym domagamy się od Prezydenta Miasta Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, bezpośrednio odpowiedzialnej za powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego, odpowiedzialnego przedstawiciela polskiego rządu za stan kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce, zajęcia wyraźnego i jednoznacznego stanowiska w sprawie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i zabezpieczenia odpowiednich środków materialnych oraz potencjału urzędniczego i technicznego zapewniających sprawną realizację tej inwestycji" - napisali naukowcy w przesłanym PAP we wtorek PAP liście otwartym.
Naukowcy przede wszystkim domagają się "powrotu do negocjacji z architektem, co jest jedyną gwarancją w miarę szybkiej realizacji budowy".
"Jednocześnie zwracamy się do Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o przejęcie inicjatywy pozwalającej uznać budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako jeden z priorytetów politycznych państwa szczycącego się trwałością i ciągłością polskiej kultury" - apelują sygnatariusze listu.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Od kilku lat funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Niebawem ma przenieść się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater.
"Nie trzeba powtarzać argumentów o kulturotwórczej roli muzeum w życiu współczesnego społeczeństwa, o jego znaczeniu dla zachowania i rozwoju wartości artystycznych, o jego istotnej mierze w procesach dydaktycznych i wśród studiów humanistycznych, a wreszcie w życiu miasta. Wszystkie są dobrze znane i chyba przez nikogo niekwestionowane. Oburzające jest jednak postępowanie odpowiednich władz i podległych im urzędników, którzy przez wiele lat wspólnie się obwiniając, powołując się na biurokratyczne procedury i zrzucając z siebie odpowiedzialność doprowadziły do sytuacji, w której wizja powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oddala się na czas bliżej nieokreślony" - uważają autorzy listu.
Środowisko pracowników nauki, wykładowców uniwersyteckich i profesorów historii sztuki w swoim liście "zdecydowanie protestuje przeciwko takiej sytuacji i decyzjom administracyjnym, które te fakty spowodowały". "Nie chcemy wchodzić w zaistniałe spory, a na przyszłe Muzeum patrzymy z pozycji potrzeb społecznych" - zwracają uwagę.
List został skierowany we wtorek do prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent Miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawiadomił w pierwszej połowie maja architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Christiana Kereza o odstąpieniu od zawartych z nim umów - z winy architekta. Wezwał go też do zapłaty kar w wysokości prawie 5,5 mln zł - z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji. Miasto chce rozpisać nowy konkurs na projekt muzeum, jeśli się uda - nawet w tym roku.
Szwajcarski architekt Christian Kerez, który projektował gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej uważa z kolei, że obarczanie go całą winą jest niedorzeczne. W ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej w Warszawie mówił: "Wszystkie nałożone na mnie kary naliczone są na podstawie opóźnienia, ale ja nie wiem o jaką zwłokę chodzi. Przecież cały harmonogram prac przesunięto o dwa lata - w związku z decyzją o zakończeniu prac nad budową metra przed przystąpieniem do budowy muzeum. Sam ten fakt spowodował zwłokę".
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreśla, że muzeum - jego zdaniem: "jedna z najważniejszych inwestycji w sferze polskiej kultury" - powinno powstać na pl. Defilad, bo to prestiżowe miejsce, odpowiednie dla usytuowania tego typu instytucji. "Zależy mi na tym, żeby doprowadzić do otwarcia tego muzeum. Będę w tym pomagać tak, jak będę mógł, bo uważam, że to mój obowiązek" - zapowiedział Zdrojewski.
List podpisali: profesor Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon Andrzej Turowski, profesor UAM w Poznaniu i Humboldt-Universitat w Berlinie Piotr Piotrowski, profesor Instytutu Sztuki PAN w Warszawie Marta Leśniakowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego Ryszard W. Kluszczyński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Waldemar Baraniewski, profesor UAM w Poznaniu Agata Jakubowska, profesor UAM w Poznaniu/Humboldt-Universitat w Berlinie Adam Labuda, profesor Harvard University, Cambridge Krzysztof Wodiczko, profesor UAM w Poznaniu Ewa Domańska, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Ewa Hussakowska, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Tomasz Gryglewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Pieńkos, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Wojciech Bałus, profesor Harvard University, Cambridge Ewa Lajer-Burcharth, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Antoni Ziemba, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim Luiza Nader, adiunkt Uniwersytetu UAM w Poznaniu Magdalena Radomska, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Marta Smolińska, adiunkt UAM w Poznaniu Paweł Leszkowicz.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Od kilku lat funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Niebawem ma przenieść się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater.(PAP)
agz/ ls/