VII Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Polska, która prezentuje 12 galerii z Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska.
„To ogromne wyróżnienie zarówno dla polskiej kultury, jak i dla polskich instytucji, które biorą udział w targach” - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Na wileńskich targach swą działalność i kolekcje prezentują znane galerie prywatne, m.in. Frieze, Art Cologne, lokal_30, Le Guern, a także mniejsze instytucje o stabilnej pozycji na rynku lokalnym: Zderzak, Czułość, Apteka Sztuki, Galeria Stalowa oraz dwie instytucje publiczne - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
Ponadto w głównej części programu targów "Projects - Artists" zaprezentowane zostaną m.in. prace mieszkającego i tworzącego w Polsce litewskiego grafika Stasysa Eidrigeviciusa oraz polskiej artystki Zuzanny Janin. Realizacje Polaków pojawią się też w części poświęconej rzeźbie, instalacji i sztuce performance, w której weźmie udział 25 międzynarodowych artystów.
Jak zaznacza dyrektorka targów Diana Stomiene, „jednym z celów ArtVilnius jest aktywowanie regionalnego rynku sztuki, współpraca kulturowa, zapoznanie się z najsilniejszymi galeriami i artystami krajów sąsiednich”. Zdaniem Stomiene rynek sztuki w Polsce „jest jednym z najszybciej rosnących w Europie Środkowo-Wschodniej i przyciąga uwagę wielu międzynarodowych kolekcjonerów”.
Raminta Jurenaite, kurator polskiej ekspozycji na wileńskich targach, liczy na przejęcie polskiego doświadczenia. „Jesteśmy zainteresowani tym, aby nauczyć się od polskich galerii strategii, jak dotrzeć do kolekcjonerów, jak zaangażować się w międzynarodowe życie artystyczne, jak się nauczyć różnorodności, spraw wydawniczych” - mówi Jurenaite, zaznaczając: „Polacy planują nie lokalnie, lecz globalnie, z myślą o całym świecie”.
Wileńskie targi sztuki poprzedziły dwie wizyty studyjne litewskich dziennikarzy w Polsce, przygotowane przy współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie. Dziennikarze zbierali materiały o polskiej sztuce współczesnej.
W tragach ArtVilnius, które potrwają do niedzieli, uczestniczy 60 galerii z 12 krajów.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ az/ mc/