Osiem mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury przeznaczą władze miasta. Prace w placówkach mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2019 r. - poinformował w piątek PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.
Projekt obejmuje m.in. modernizację budynków, zakup nowego multimedialnego sprzętu, rozwój przestrzeni wystawienniczych, rozbudowę sceny teatralnej oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2019 roku będzie można korzystać z nowych pracowni twórczych, przestrzeni edukacyjnych, sali baletowej oraz profesjonalnie wyposażonego teatru.
Gawlik wyjaśnił, że z miejskich pieniędzy skorzystać mają m.in. Poleski Ośrodek Sztuki wraz z filią Teatr Szwalnia, Dom Kultury "502", Dom Kultury "Widok" należące do Widzewskich Domów Kultury oraz Ośrodek Kultury Łódź-Górna. Przypomina on jednocześnie, że budynki, w których działają niektóre z tych placówek wpisane są do rejestru zabytków.
Willa Otto Haesslera, w którym mieści się Ośrodek Kultury Łódź-Górna oraz otaczający go ogród, jest "charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem łódzkiej przeszłości industrialnej, włókienniczej i wielokulturowej". Dom od frontu posiada strzelistą kopułę, spadzisty dach, dawniej były tu też przeszklone werandy oraz osobne wejście dla służby.
Budynek powstał w niespotykanym w Łodzi stylu szwajcarsko-alpejskim. W ogrodzie utworzono staw, a na granicy działki przepływała rzeka Dąbrówka. Na początku XX wieku willa została rozbudowana o wschodnią część. Po II wojnie światowej rodzina Haesslerów wyjechała do Niemiec, a rodzina właściciela zrezygnowała z roszczeń do nieruchomości, zastrzegając przeznaczenie
willi na cele społeczne i kulturalne.
Obiekt, w którym działa Poleski Ośrodek Sztuki (POS), wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej "skomercjalizowanej". Na przełomie 1989 i 1990 r. rezydencję przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na POS. W willi zachowane zostały stylowe żyrandole i drzwi wahadłowe.
Z kolei Dom Kultury "Widok" mieści się w budynku dawnej willi Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury Bawełnianej wzniesionej w 1910 roku.
Jak informuje Gawlik, rocznie z oferty łódzkich domów kultury korzysta ok. 150 tys. osób. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ itm/