Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2018

Łódź: ruszyła kolejna edycja konkursu - Przecieki sztuki

Ruszyła kolejna edycja "Przecieków sztuki" - konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej.

W tym roku łączna kwota wsparcia wynosi 36 tys. zł na trzy projekty artystyczne.

Kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej z Łódzkiego Centrum Wydarzeń Michał Bieżyński wyjaśnił, że celem projektu "Przecieki sztuki" jest umożliwienie działania młodszym i mniej znanym twórcom, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki, a których pomysły artystyczne mogą być interesujące.

Przypomniał, że do tej pory, w ramach tego konkursu udało się zrealizować m.in. takie projekty jak: "Skate" - instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, "8m3 Ciszy" - instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, "True/Fake" – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim, czy happening Anny Pacholik w parku Sienkiewicza.

W ubiegłym roku Tomasz Kajszczarek, prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę "Beothuk", obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.

"Konkurs +Przecieki sztuki+ funkcjonuje na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiejkolwiek uczelni artystycznej.

W tym roku zwiększyliśmy środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 36 tys. zł na trzy projekty artystyczne" – mówił Bieżyński.

Aleksandra Ignasiak z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zwróciła uwagę, że preferowane będą projekty "niemuralowe", a więc m.in. rzeźby, instalacje, obiekty przestrzenne, happeningi, realizacje site-specific. "Nie oznacza to jednak, że nie istnieje możliwość częściowego wplecenia muralu w większą formę pracy" - dodała.

Podkreśliła, że projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@gmail.com do 27 maja.

Formularz dostępny jest na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń - www.lcw.lodz.pl oraz na profilu "Przecieków sztuki" - www.facebook.com/przeciekisztuki.

Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrane maksymalnie trzy projekty artystyczne. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL