Kompas Młodej Sztuki, czyli ranking najciekawszych młodych artystów, tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej. „W tym roku liderem KMS został Łukasz Patelczyk” – poinformowała PAP Kama Zboralska, ekspert rynku sztuki, autorka Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki.
Kompas Młodej Sztuki najpierw powstawał co dwa lata, od 2014 co roku, co było konsekwencją rosnącego zainteresowania sztuką najnowszą” - dodała. Łukasz Patelczyk, zeszłoroczny laureat (ex aequo z Agatą Kus), po raz pierwszy w rankingu pojawił się w 2016 roku na 21. pozycji, trzy lata później awansował już do pierwszej dziesiątki.
Jest on także laureatem: Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011. W październiku br. jego prace można było zobaczyć na indywidualnej wystawie w Slag Gallery w Nowym Jorku, na Manhattanie. Rok wcześniej nowojorska galeria Green Point Projects z powodzeniem prezentowała jego dokonania na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku.
Łukasz Patelczyk inspiracje czerpie z natury. W charakterystyczny dla siebie sposób po mistrzowsku łączy figurację z abstrakcją. Drugą pozycję, podobnie jak w KMS 2020 zajęła Karolina Jabłońska, artystka, która dokumentuje otaczającą ją współczesność. Pokazuje emocje, dylematy młodej dziewczyny w nie zawsze dla niej przyjaznym świecie. Jest współwłaścicielką (Tomasz Kręcicki i Cyryl Polaczek) krakowskiej galerii Potencja, dającej możliwość zaprezentowania innym młodym artystom swojej twórczości. Trzecie miejsce zdobyła Agata Kus, zeszłoroczna zwyciężczyni. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczyni (ex aequo) 16. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015. W pierwszej dziesiątce znalazł się Tomasz Górnicki, którego rzeźba „Fortune” licytowana na pierwszej w Polsce aukcji tokenu podczas Warszawskich Targów Sztuki zakończyła się sensacyjnym wynikiem. Właściciel cyfrowego wizerunku rzeźby zapłacił ponad 300 tys. zł. Oryginalna „Fortune” z brązu zostanie przekazana na stałe do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wystawa pokonkursowa prac – informuje Zboralska – trwać będzie od 9 grudnia 2021 r. do 14 stycznia 2022 r.
W warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa będzie można obejrzeć prace pierwszej dziesiątki 11. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2021. Oprócz zwycięzcy – Łukasza Patelczyka, znajdą się też prace m.in. Agaty Kus, Dawida Czycza, Karoliny Jabłońskiej, Martyny Czech, Konrada Żukowskiego oraz rzeźby Tomasza Górnickiego.
Nagrodę dla lidera – tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, promotor polskiej sztuki, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects. Natomiast sponsorem nagrody pieniężnej – 1 tysiąca dolarów jest Grupa kapitałowa Trinity Crown.
KMS tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne, są to m.in. Bunkier Sztuki, BWA Zielona Góra, PGS, Miejski Ośrodek w Gorzowie, Galeria Bielska, CSW Łaźnia, Galeria Sztuki Wozownia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz komercyjne: Galeria Starmach, Zderzak, Piękna Gallery, Program, Galeria Le Guern, Galeria m2, mia Art. Gallery, Galeria Stefan Szydłowski, HOS Gallery, Propaganda itd. Po raz pierwszy głosowały wrocławska Krupa Gallery oraz krakowska Galeria Attis. Podobnie jak w poprzednich edycjach typowali szefowie bądź właściciele galerii - zgłaszają pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, którzy maksymalnie mają 35 lat. Kierują się ostatnimi osiągnięciami bądź uważają, że mają oni szansę odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Istotna jest też liczba notowań oraz podział głosów na galerie publiczne i prywatne. Zawsze podana jest też lista głosujących galerii.
Od początku istnienia rankingu czołówka Kompasu Młodej Sztuki to faktycznie artyści liczący się w świecie sztuki. Niektórym z nich obecność na liście ułatwiła dalszy rozwój kariery. W tym roku lista 11. KMS 2021 składa się ze 195 nazwisk, mniej więcej tyle co w poprzednich edycjach. „Kompas Młodej Sztuki wrósł już na stałe w środowisko związane ze światem sztuki. Korzystają z niego galerie, domy aukcyjne, inwestorzy, kolekcjonerzy, artyści, wszyscy którym sztuka jest bliska” – zauważa Kama Zboralska, autorka rankingu. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/