Kultura i sztuka po 1989 roku

24.07.2018 aktualizacja 25.07.2018

Łukasz Rostkowski L.U.C. stworzy muzykę na łódzki Light. Move. Festival

Light Move Festival 2017 w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski Light Move Festival 2017 w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski

Łukasz Rostkowski, znany jako L.U.C., skomponuje muzykę na organizowany w Łodzi po raz 8. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła - Light.Move.Festival. Wiodącym motywem imprezy, która odbędzie się pod koniec września, będzie stulecie odzyskania niepodległości.

"Po wielu latach pracy związanej z tekstami nadszedł czas, gdy stawiam większy akcent na muzykę związaną z obrazem. Po raz pierwszy pracuję nad mappingiem. Owszem, wcześniej zdarzało się, że do mojej muzyki powstawał mapping, ale nigdy nie brałem udziału w projekcie transkulturowym, łączącym różne dziedziny sztuki" - podkreślił L.U.C, który jest znanym producentem muzycznym, wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów oraz reżyserem wideoklipów i koncertów.

We wtorek artysta pojawił się w Łodzi na konferencji poświęconej tegorocznemu Light.Move.Festival, która odbyła się na pl. Wolności, gdzie umiejscowiona zostanie jedna z najbardziej spektakularnych prezentacji.

"Po raz pierwszy pokusiliśmy się o stworzenie projekcji nawiązującej do tradycji Łodzi filmowej. Na pl. Wolności artyści stworzą mapping 2D/3D, do którego inspiracją będzie dziesięć spośród stu najpopularniejszych polskich filmów" - zaznaczyła dyrektor artystyczna festiwalu Beata Konieczniak.

Program artystyczny tegorocznej imprezy będzie skupiać się na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach, tworzących historię odzyskania niepodległości przez Polskę. W centrum Łodzi zrealizowanych zostanie pięć projekcji wielkoformatowych. Będzie je można oglądać na ul. Piotrkowskiej, przy pl. Wolności i w Parku Staromiejskim. Po raz pierwszy instalacje wielkoprzestrzenne będą prezentowane w zrewitalizowanych obszarach Łodzi, m.in. na ul. Knychalskiego.

"Festiwal, pokazujący unikatowe piękno Łodzi, podkreślone światłem i muzyką, nieustannie zmienia swoją formułę i zasięg. W tym roku po raz pierwszy obok ul. Piotrkowskiej prezentowana będzie ul. Narutowicza aż do pl. Dąbrowskiego. Dlatego nawet osoby, które gościły na poprzednich edycjach Light.Move.Festival, zobaczą coś nowego. Będzie to też okazja, by obejrzeć, jak nasze miasto świętuje stulecie niepodległości" - zachęcała do udziału w imprezie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Oprócz Łukasza Rostkowskiego w 8. edycji Festiwalu weźmie udział chiński artysta dźwięku, DJ, kompozytor i producent muzyczny Dickson Dee, który zaprezentuje ścieżkę dźwiękową do projekcji audiowizualnej "Pattern", stworzonej przez międzynarodowego artystę światła Milosha Luczynskiego.

Light.Move.Festival jest największą tego typu imprezą w Polsce. W ubiegłym roku motywem przewodnim wydarzenia była awangarda. Trasa festiwalu liczyła 15 km i znalazło się na niej blisko 100 punktów wraz z najróżniejszymi atrakcjami, takimi jak artystyczne iluminacje na budynkach, mappingi 2D/3D, rzeźby świetlne, widowiska audiowizualne, koncerty oraz wystawy.

Festiwal został objęty wieloletnim finansowaniem przez miasto Łódź, które do roku 2019 przeznaczyło na jego organizację prawie 6 mln zł. Impreza cieszy się rosnącą popularnością; jej pierwszą edycję obejrzało niespełna 50 tys. widzów, w ubiegłorocznej wzięło udział prawie 700 tys. uczestników.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL