Prozaik i tłumacz Maciej Płaza został laureatem Nagrody im. Kościelskich 2016 za opublikowany w zeszłym roku tom opowiadań "Skoruń" - poinformowało w poniedziałek wydawnictwo W.A.B., wydawca książki.
Płaza jest także laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za "Skoruń" oraz nominacji do finału Nagrody Literackiej NIKE 2016.
Pisarz dał się poznać jako tłumacz literatury anglojęzycznej oraz prac naukowych, w tym m.in. książek H. P. Lovecrafta, Mary Shelley, Kennetha Grahame'a czy Fredrica Jamesona. Za pracę translatorską został wyróżniony w 2012 r. nagrodą "Literatury na Świecie" w kategorii "Nowa Twarz". Doceniono jego przekład wyboru opowiadań Lovecrafta pt. "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści". Płaza jest również autorem książki "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema" (2006).
"Skoruń" to siedem opowiadań "o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja - czytamy w opisie wydawcy.
"Ma niewiele lat i opinię lenia, łobuza, nicponia. Jak to mówią w jego wiosce: skorunia. Mieszka na uboczu, gdzieś na Sandomierszczyźnie, nad Wisłą, która czasem niebezpiecznie podchodzi pod wały, z ojcem sadownikiem, konstruktorem, ateuszem, buntownikiem nie wiadomo przeciw komu, i matką, żywą świętą. Są lata osiemdziesiąte XX wieku; parę lat wcześniej ojciec brał udział w tajemniczej konspiracji, dwadzieścia lat temu sąsiednią wieś spustoszyła nie do końca wyjaśniona powódź, czterdzieści minęło od nie do końca zapomnianej wojny. Skoruniem nikt się nie przejmuje, bo to jeszcze niby dziecko, ale on swoje wie, patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że zaczyna się życie: dopiero chłopięce, ale już groźne" - pisze W.A.B
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.
Wśród dotychczasowych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się między innymi: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stanisław Barańczak, Edward Stachura, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Wisława Szymborska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło, Adam Wiedemann, Jacek Dehnel i Andrzej Franaszek. (PAP)
pj/ aszw/ agt/