Kultura i sztuka po 1989 roku

13.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Marciniak, von Horn, Orbitowski, Świątkiewicz wśród laureatów "Paszportów Polityki"

Marcin Świątkiewicz, laureat Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka poważna”. Fot. PAP/J. Kamiński Marcin Świątkiewicz, laureat Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka poważna”. Fot. PAP/J. Kamiński

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również tytuł Kreatora Kultury. Tegoroczną ceremonię wręczenia Paszportów Polityki otworzył występ ubiegłorocznych laureatów, grupy Kwadrofonik z gościnnym udziałem Artura Rojka.

W kategorii „film” nagrodę otrzymał Magnus von Horn, który – choć przyjechał do Polski ze Szwecji – uważa się za polskiego reżysera. Artystę wyróżniono za film „Intruz” oraz za „dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia, za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby”. Wśród nominowanych znaleźli się także Karolina Bielawska oraz Kuba Czekaj.

„Chciałbym podziękować Polsce - jestem imigrantem” – powiedział von Horn. „Mogę pracować, istnieć, mieszkać, płacić podatki” – dodał.

W dziedzinie literatury „Paszport” otrzymał Łukasz Orbitowski. Jak napisano w laudacji, pisarza nagrodzono za „doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej oraz za precyzyjne i poruszające, zapadające w pamięć studium zła”, jakie stanowiło jego ostatnia powieść „Inna dusza”. Do nagrody nominowani byli również Andrzej Muszyński i Weronika Murek.

Za swoją pracę w teatrze jury wyróżniło reżyserkę Ewelinę Marciniak, autorkę m.in. spektakli „Morfina”, „Portret damy” czy „Śmierć i dziewczyna”. Marciniak otrzymała nagrodę za „pracowitość, rozmach inscenizacyjny, poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru”. Nominacje otrzymały także Justyna Wasilewska oraz Dominika Knapik.

W dziedzinie muzyki poważnej zwyciężył Marcin Świątkiewicz. Wyróżniono „wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu być zarówno wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie”. Nominacje otrzymali także Barbara Kinga Majewska i Krzysztof Książek.

Za dokonania na polu muzyki popularnej "Paszportem Polityki" nagrodzono multiinstrumentalistę i wokalistę Kubę Ziołka za „wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki, za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk”. Nominowani zostali również Raphael Rogiński i Błażej Król.

Sztuki wizualne podczas tegorocznej gali reprezentowali Honorata Martin, Piotr Łakomy i Tymek Borowski. "Paszport" otrzymał Borowski, za „nieustanne poszukiwanie nowych sposobów komunikowania się z widzem; za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs”.

„Ta nagroda przypomina mi o tym, że jest sens robić taką kulturę – czy też taką sztukę - która może być użyteczna i przydatna w codziennym życiu. Także dla ludzi, którzy tą sztuką na co dzień się nie interesują” – powiedział artysta, odbierając „Paszport”.

Tytułem „Kreatora Kultury” w tym roku wyróżniono grupę CD Projekt Red - zespół twórców, odpowiedzialnych za stworzenie serii gier „Wiedźmin”, które odniosły wielki sukces na świecie. Jak napisano w uzasadnieniu werdyktu, „za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z +Wiedźmina+ wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie”.

Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. W tym roku "Paszporty" wręczono po raz 23.

„Nigdy nie mierzyliśmy – i nie mamy zamiaru mierzyć – polskości, patriotyzmu, religijności twórców i dzieł, co teraz – może zbyt pochopnie – zapowiada wielu polityków” – powiedział prowadzący wtorkową galę Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”. „Nie będziemy politycznie dzielić i kawałkować polskiej kultury. Zamierzamy uparcie bronić prawa do wolności twórczej, eksperymentu i indywidualizmu” – zapowiedział.(PAP)

pj/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL