Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2019

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki - od piątku w Rzeszowie

17 pianistów i 23 zespoły kameralne wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który w piątek rozpoczyna się w Rzeszowie. Konkurs potrwa do 27 września.

Celem konkursu jest m.in. popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu innych, wybitnych polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Jego uczestnicy zaprezentują wybrane utwory z dorobku 50 polskich kompozytorów.

Jak zaznaczają organizatorzy, konkurs promuje tę część wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub, z różnych powodów, jest mniej popularna w praktyce koncertowej. "Ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa, niesłusznie zaniedbana spuścizna, doczekała się należytego opracowania i nowych edycji" – podkreślają.

Przesłuchania konkursowe odbędą się od 21 do 26 września w Filharmonii Podkarpackiej, zaś koncert laureatów 27 września.

Wykonawcami będą Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego i Tomasza Chmiela oraz laureaci konkursu. Koncert laureatów zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej.

Organizatorem konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Konkurs odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Szczegóły dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL