Kultura i sztuka po 1989 roku

31.10.2017

Minister kultury o tytule Miasta Filmu UNESCO dla Łodzi: to szansa na promocję

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Przyznanie Łodzi tytułu Miasta Filmu UNESCO jest wielkim zaszczytem, ale też szansą na dynamiczny rozwój i międzynarodową promocję naszego filmowego dziedzictwa - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"To nowe otwarcie dla Łodzi, która obecnie z miasta przemysłowego przeobraża się w wiodący ośrodek innowacji i kultury" - czytamy w przesłanym PAP komentarzu wicepremiera Glińskiego.

"Przyznanie tytułu Miasta Filmu UNESCO jest wielkim zaszczytem, ale też szansą na dynamiczny rozwój i międzynarodową promocję naszego filmowego dziedzictwa. Tu, w Łodzi, bije serce polskiej kinematografii i dlatego warto wspierać projekty czerpiące z tradycji tego miasta, które teraz nabiera rozpędu. Serdecznie gratuluję wszystkim łodzianom tego sukcesu" - podkreślił szef resortu kultury.

Łódź – jako jedno z 64 miast reprezentujących 44 krajów – znalazła się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) uzyskując tytuł Miasta Filmu. Listę nowych członków UCCN podała we wtorek dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.

Tytułem Miasta Filmu cieszą się m.in. Rzym, Sydney i Bradford. We wtorek zaliczono do niego - oprócz Łodzi - także Bristol, japońską Yamagatę, chińskie Qingdao i hiszpańską Terrassę.

"Dla UNESCO kluczowe znaczenie miały perspektywy rozwoju miasta w oparciu o film. Powołaliśmy się na +filmową+ markę Łodzi, dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych i plejadę związanych z Łodzią gwiazd światowego i krajowego kina, ale do filmowej historii odwoływał się tylko jeden z blisko trzydziestu punktów wniosku" – powiedział dyrektor powstającego w Łodzi Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) Rafał Syska.

Wśród planów Łodzi na najbliższe lata jest m.in. zakończenie projektu budowy NCKF, utworzenie "żywej" ulicy filmowej, pełniącej rolę produktu turystycznego i gotowego planu filmowego, a także stworzenie wieloletniego programu edukacji filmowej w szkołach oraz powołanie międzynarodowego klastra animacji.

Jak podał Syska, Łódź zaprezentuje się jako Miasto Filmu w połowie 2018 r. na pierwszym w Polsce spotkaniu miast kreatywnych, którego gospodarzami będą Kraków i Katowice.(PAP)

autorzy: Agnieszka Grzelak-Michałowska, Paweł Tomczyk

agm/ pat/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL