Głównym celem oficjalnej dwudniowej wizyty ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Hiszpanii było spotkanie z szefem hiszpańskiego resortu edukacji, kultury i sportu Jose Ignacio Wertem Ortegą i dokonanie bilansu dwustronnych stosunków w obszarze kultury.
"Mamy obecnie do czynienia z bardzo dobrym okresem współpracy kulturalnej pomiędzy Polską i Hiszpanią. Polska kultura jest atrakcyjna dla Hiszpanów i dla nas jest bardzo miłą niespodzianką skala tej atrakcyjności" - powiedział we wtorek minister Zdrojewski na wieczornym spotkaniu w ambasadzie RP w Madrycie.
W roku bieżącym przypada 20. rocznica podpisania Traktatu o Wzajemnej Pomocy i Współpracy pomiędzy Hiszpanią a Polską.
Minister Zdrojewski poinformował w rozmowie z PAP, że celem rozmów było także "uzgodnienie elementów, które składają się na przyszłą współpracę, złożenie podziękowań za wyjątkowo intensywny rok ubiegły, a także zaproszenie do przyjazdu do Polski i ustalenie szczegółów dotyczących pobytu Hiszpanów w czasie Euro 2012".
W geście uznania zasług dla rozwijania współpracy kulturalnej między oboma krajami, minister Zdrojewski wręczył honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trzem hiszpańskim dyplomatom. Otrzymali je: przewodniczący Rady Urzędu Dziedzictwa Narodowego Nicolás Martínez-Fresno y Pavía, dyrektor Urzędu Dziedzictwa Narodowego José Antonio Bordallo Huidobro oraz sekretarz generalny na Dworze Królewskim Alfonso Sanz Portolés.
W czerwcu 2011 r. Muzeum Narodowe w Krakowie, wspólnie z hiszpańskim Patrimonio Nacional, przygotowało unikalną ekspozycję kultury i sztuki polskiej na przestrzeni wieków, której honorowy patronat objęli i uroczystego otwarcia dokonali król Hiszpanii Juan Carlos I wraz z królową Zofią oraz prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską.
Główny cel wystawy "Polska: skarby i kolekcje dzieł sztuki. Złote czasy Rzeczypospolitej" w Pałacu Królewskim w Madrycie, stanowiło przybliżenie hiszpańskiemu społeczeństwu kultury polskiej, która przez długie lata XX w. była zamknięta za żelazną kurtyną.
200 dzieł sztuki prezentowanych w 11 salach madryckiego Pałacu Królewskiego przedstawiało rozwój kultury i bogactwo sztuki polskiej od XV do XVIII wieku. Największą ozdobą ekspozycji był obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” pochodzący z prywatnej kolekcji Książąt Czartoryskich. Dzieło to po raz pierwszy w historii wystawiane na widok publiczny w Hiszpanii przyciągnęło rzesze zwiedzających i nadało jeszcze większy rozgłos całemu wydarzeniu.
"Pozwalając na wyjazd tego obrazu uczyniliśmy gest w stronę Madrytu. Była to największa atrakcja całej wystawy, która sprawiła, że w tak krótkim czasie ekspozycję zwiedziło ok. 80 tys. osób" - skomentował minister kultury.
Trwającej ponad trzy miesiące ekspozycji, która stała się największą i najbardziej prestiżową wystawą w historii stosunków polsko-hiszpańskich, towarzyszył szereg okolicznościowych konferencji i koncertów muzycznych nawiązujących zarówno samej wystawy jak i ogólnie związanych z historią Polski.
W ramach dwustronnej wymiany kulturalnej od lipca do października ub.r. w krakowskim Muzeum Narodowym można było oglądać wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej”.
Minister Zdrojewski podkreślił, że bardzo zależy mu na tym, by polskie muzea wzmocniły współpracę z najsłynniejszymi muzeami hiszpańskimi, takimi jak Prado czy Reina Sofia. Ważne są również, w jego przekonaniu, tłumaczenia dzieł polskich autorów w Hiszpanii i hiszpańskich w Polsce.
"Ponadto mamy zamiar wspomóc w Hiszpanii zainteresowanie polskim filmem, jako swego rodzaju odpowiedź na ogromną popularność kina hiszpańskiego w Polsce, które obecnie przeżywa swój renesans. Mamy też opracowany specjalny program wspierania wydarzeń biznesowych. Ogólnie więc będzie nas więcej, w nieco zmienionej formie, dostosowanej do obecnych okoliczności. Bardzo będzie zależało nam na tym, by do 2016 roku włącznie, czyli do współpracy polskiego Wrocławia i hiszpańskiego San Sebastian w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, tych wspólnych wydarzeń kulturalnych było sporo" - powiedział PAP minister Zdrojewski.
W trakcie wizyty delegacja ministerialna wzięła również udział w uroczystym koncercie Kwartetu Śląskiego w Kościele Real Monasterio de Santa Isabel oraz zwiedziła słynne madryckie muzea Prado i Reina Sofia.
Z Madrytu Joanna Lizut (PAP)
joli/ jm/