Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2019

MKiDN: nowy dyrektor CSW zostanie powołany lub wybrany w drodze konkursu

Nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostanie powołany lub wybrany w drodze konkursu i rozpocznie pełnienie swojej funkcji z dniem 1 stycznia 2020 r. – informuje PAP resort kultury. 31 grudnia skończy się pięcioletnia kadencja obecnej dyrektor Małgorzaty Ludwisiak.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że minister kultury Piotr Gliński "nie zamierza powołać" dyrektor Małgorzaty Ludwisiak na kolejną kadencję. Ludwisiak została dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2014 r.

Jak podała "GW", Ludwisiak "otrzymała już pismo w tej sprawie i złożyła odwołanie. Do ministra Glińskiego trafił też list pracowników CSW popierający dyrektorkę. Czytamy w nim m.in.: +Mamy obawy, że zmiana na stanowisku dyrektorskim zakłóci plan reformowania placówki i zburzy dopiero co stworzoną stabilność pracy i integrację zespołu CSW, która jest podstawą owocnej pracy nad programem+".

W stanowisku przesłanym PAP przez MKiDN ministerstwo przypomina, że "dyrektorzy instytucji kultury powoływani są na kadencje od 3 do 7 lat, zaś dyrektorzy instytucji artystycznych na okres od 3 do 5 sezonów artystycznych" oraz, że "pięcioletnia kadencja dyrektor Małgorzaty Ludwisiak kończy się 31 grudnia 2019 r".

MKiDN informuje, że "nowy dyrektor zostanie powołany lub wybrany w drodze konkursu i rozpocznie pełnienie swojej funkcji z dniem 1 stycznia 2020 r.".

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku rozpisania konkursu na kandydata na dyrektora CSW ogłoszenie o konkursie zostanie podane do publicznej wiadomości. Pani dyrektor Małgorzata Ludwisiak może wziąć udział w konkursie, podobnie jak inni kandydaci spełniający wymagania" - dodaje MKiDN.

Informuje również, że "w przypadku decyzji o powołaniu dyrektora bez przeprowadzenia konkursu, do związków zawodowych działających w instytucji, stowarzyszeń i związków twórczych, zostanie skierowane pismo z prośbą o wyrażenie opinii o kandydacie na dyrektora".

Małgorzata Ludwisiak jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Była kuratorką wystaw, a w 2006 roku została dyrektorem Łódź Biennale 2006 (II edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki). Była też dyrektorką Łódź Design, a od 2008 r. wicedyrektorem największej instytucji poświęconej sztuce nowoczesnej w Polsce – Muzeum Sztuki w Łodzi. (PAP)

Wojciech Przylipiak, Katarzyna Krzykowska

wbp/ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL