Młodzi filharmonicy pod dyrekcją Adama Klocka podczas plenerowego koncertu 3 sierpnia w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich zaprezentują muzykę filmową oraz przeboje m.in. takich zespołów jak Coldplay, Procol Harum w nowych aranżacjach.
Podczas koncertu w Łazienkach publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę z filmów takich jak "E.T", "Gwiezdne Wojny", "Władca Pierścieni", "Jurassic Park" i "Piraci z Karaibów". Wykonane też będą przeboje zespołów Coldplay, Procol Harum i Goo Goo Dolls oraz: Jamesa Morissona, Comy, Marka Jackowskiego czy Miley Cyrcus.
Młodym filharmonikom towarzyszyć będą muzycy spoza stałego składu orkiestry. Są to Paweł Dobrowolski – perkusista, laureat nagród jazzowych, wcześniej współpracujący z grupą SBB, obecnie koncertujący z Anną Marią Jopek; Michał Szyc – młody wokalista oraz gitarzysta basowy Patryk Stachura, przez kilka lat muzyk Teatru Muzycznego w Gdyni, współpracujący m.in. z Leszkiem Możdżerem.
Podczas koncertu w Łazienkach publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę z filmów takich jak "E.T", "Gwiezdne Wojny", "Władca Pierścieni", "Jurassic Park" i "Piraci z Karaibów". Wykonane też będą przeboje zespołów Coldplay, Procol Harum i Goo Goo Dolls oraz: Jamesa Morissona, Comy, Marka Jackowskiego czy Miley Cyrcus.
Młoda Polska Filharmonia to młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Organizatorem projektu jest Fundacja Zwierciadło, która w swoim programie zaznacza, że "celem przedsięwzięcia jest wzbudzenie zainteresowania polskiej młodzieży muzyką poważną oraz motywowanie młodych artystów do wzmożonej pracy, która może m.in. zaowocować zaproszeniem do studiowania poza granicami Polski". Dyrektorem artystycznym programu jest dyrygent i wiolonczelista Adam Klocek.
Młoda Polska Filharmonia w ciągu roku odbywa dwie trasy koncertowe (letnią i jesienną) i jak dodaje w rozmowie z PAP Ewa Olędzka, menedżer projektu, młodzi muzycy biorą udział również w innych wydarzeniach. "Corocznie filharmonicy prezentują się na Gali Kryształowych Zwierciadeł, od kwietnia 2013 Orkiestra Kameralna MPF uczestniczy w trasie koncertowej Grzegorza Turnaua i zespołu Zakopower +Po drodze+. Muzycy współtworzą też projekt +Głos wykluczonych+ Fundacji Jutropera i Michała Znanieckiego, w ramach przygotowań Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2016" - wymienia.
"Tylko ostatnie cztery trasy koncertowe obejrzało łącznie ponad 20 000 osób, zaś koncerty finałowe stały się wydarzeniami artystycznymi i towarzyskimi, także dzięki udziałowi gwiazd takich jak szwajcarski muzyk jazzowy Gregoire Maret, Krzysztof Herdzin, Grzegorz Turnau czy Robert Kubiszyn" - podali organizatorzy na oficjalnej stronie projektu Młodej Polskiej Filharmonii.
"Czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków występujących na estradzie wspólnie ze swoimi profesorami – solistami wybitnych, światowych zespołów orkiestrowych? To może być bardzo ciekawe - zauważa dyrektor artystyczny zespołu Adam Klocek. - Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach jest miejsce dla przeciętnych muzyków. Nieprawda, w dobrej orkiestrze jest miejsce dla wirtuozów. I dopiero wtedy czuje się, jaka siła tkwi w wykonawstwie muzyki symfonicznej".
Programu Młoda Polska Filharmonia powstał w 2011 r. Podczas ogólnopolskich przesłuchań zostało wybranych wtedy 39 młodych muzyków, którzy następnie kształcili się pod okiem cenionych artystów. Do udziału w tym muzycznym przedsięwzięciu zaproszeni zostali m.in. Dimitry Vassiliev, Dudu Carmel, Edicson Ruiz, Gregoire Maret, Eyal Ein-Habar, Rafał Zambrzycki- Payne i Emanuel Salvador.
Adam Klocek jest polskim dyrygentem i wiolonczelistą. Został określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako "jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji". Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Wydany jesienią roku 2012 album Włodzimierza Pawlika "Night in Calisia", z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera i Filharmonii Kaliskiej pod batutą Klocka, otrzymał Nagrodę Grammy 2014 r.
Koncert w stolicy będzie finałem trzydniowej letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii. 1 sierpnia muzycy zagrają w Poznaniu, dzień później w Kazimierzu Dolnym, by ostatniego dnia - 3 sierpnia - zaprezentować się warszawskiej publiczności.(PAP)
grom/ abe/