Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2018

Młodzi Polonusi wypoczywają, ucząc się tańca

Prawie 40 młodych Polaków z Ukrainy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego Rosji przyjechało na Warmię i Mazury, gdzie wezmą udział w obozie tanecznym. Dzięki programowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska młodzież poznaje kraj przodków i doskonali język polski.

Współorganizatorka pobytu dzieci polonijnych w Ostródzie Emilia Kamińska powiedziała we wtorek PAP, że program przewiduje zajęcia taneczne w olsztyńskim studiu Pryzmat, a także udział w turnieju tanecznym w Ostródzie. Oprócz zajęć z tańca nowoczesnego i towarzyskiego młodzi ludzie spędzą czas na zwiedzaniu. Pojadą na wycieczkę do Torunia, gdzie obejrzą starówkę, obserwatorium astronomiczne i Muzeum Piernika.

"Pobyt młodzieży pochodzenia polskiego zza wschodniej granicy ma służyć integracji z młodzieżą polską. Chcemy, by uczestnicy obozu poznali kraj przodków. W swoich krajach dzieci uczęszczają do szkół polonijnych, gdzie uczą się języka polskiego, ale pobyt w Polsce ma służyć temu, by doskonaliły język i bez problemu posługiwały się nim na co dzień" - podkreśliła Emilia Kamińska z Domu Polonii w Ostródzie.

W kolejnych tygodniach będą tam przyjeżdżały następne grupy polonijne. Od połowy maja młodzież z Litwy, Ukrainy i Białorusi weźmie udział w obozie siatkarskim "Young Volleyball Cup 2018". Chłopcy w wieku od 15 do 17 lat będą się szkolili pod okiem polskiego trenera, a następnie wezmą udział w turnieju piłki siatkowej. Natomiast pod koniec maja zacznie się obóz pod hasłem "Jestem młodym Kopernikiem", którego uczestnikami będą dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z Litwy.

W 2012 roku w Domu Polonii w Ostródzie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" powołało Polonijny Ośrodek Przygotowań Sportowych. Porozumienie o współpracy zawarły Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Urząd Miasta w Ostródzie i Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Obozy sportowe są współfinansowane przez Ministerstwo Sportu. Natomiast obóz taneczny i plastyczno-krajoznawczy "Jestem młodym Kopernikiem" współfinansuje Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki nad Polonią i Polakami.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL