Mural, przedstawiający malarkę Annę Bilińską, której wystawa trwa właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie, można obejrzeć na stołecznej ulicy Smolnej 10.
Projekt, towarzyszący nowo otwartej wystawie „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym, powstał dzięki współpracy Muzeum i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studentki Wydziału Malarstwa przygotowały prace będące interpretacjami autoportretów Bilińskiej. Jeden z projektów w ostatnich dniach czerwca br. zrealizowano w przestrzeni miejskiej.
Malarka pełna determinacji zawodowej artystka, która zrobiła międzynarodową karierę, stanowi motyw przewodni projektu.
Mural, poświęcony malarce należącej do pierwszej generacji zawodowych artystek w Polsce, przypomina także o obecności kobiet w historii sztuki, – dlatego obok wizerunku Bilińskiej pojawiły się nazwiska innych twórczyń.
Artystki uczestniczące w projekcie to: Anna Balcerak, Patrycja Chojnacka, Aleksandra Nowicka, Patrycja Serweta, Wiktoria Wojciechowska; kuratorzy projektu: Zofia Machnicka z MNW oraz Antoni Starowieyski z Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie.
Obrazy Anny Bilińskiej (1854–1893), jednej z najważniejszych polskich malarek XIX wieku i pierwszej, która osiągnęła międzynarodową sławę, prezentowane są właśnie w warszawskim Muzeum Narodowym.
„Anna Bilińska żyła 39 lat. Tworzyła krótko, niewiele ponad 20 lat, ale pozostawiła ogromne zbiory dzieł. Energia, siła, talent biją z jej obrazów. Wystawa opowiada o talencie, determinacji, ciężkiej pracy i życiu artystki” – powiedziała PAP Renata Higersberger, która wraz z Agnieszką Bagińską jest kuratorką ekspozycji.
Twórczość Bilińskiej była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. W Polsce, choć znana przez historyków sztuki, muzealników, kolekcjonerów, w powszechnej świadomości jest mało obecna.
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na bogatą twórczość artystki: mistrzowskie portrety i pełne urody pejzaże. W Muzeum Narodowym zaprezentowano blisko 120 obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Ekspozycja, skomponowana według klucza chronologicznego ukazuje przebieg kariery artystycznej Bilińskiej, od pierwszych prób malarskich w Warszawie, m.in. w szkole Wojciecha Gersona, poprzez naukę w paryskiej Academie Julian po udział artystki w najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki, np. Salonach Paryskich.
Jednym z najważniejszych obrazów w biografii artystycznej Anny Bilińskiej jest „Autoportret”. Ten obraz przyniósł jej sukces, dzięki niemu weszła na salony, zdobyła kilka nagród, m.in. Medal III klasy na Salonie Paryskim w roku 1887, Srebrny Medal na wystawie międzynarodowej w roku 1889 r. Dzięki „Autoportretowi”, który wystawiała kilkanaście razy, dała się poznać jako wybitna portrecistka.
Wystawa w MNW ukazuje Annę Bilińską jako wybitną portrecistkę i mistrzynię pastelu. Tworzyła ona portrety w nurcie zakademizowanego realizmu, charakterystycznego dla malarstwa portretowego drugiej połowy XIX wieku. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/