Kultura i sztuka po 1989 roku

16.01.2017

Plany wystawiennicze Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Fot. PAP/M. Kulczyński Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Fot. PAP/M. Kulczyński

Zabytki złotnictwa sakralnego ze skarbca katedry wrocławskiej, malarstwo doby reformacji we Wrocławiu i na Śląsku oraz nowa wystawa stała poświęcona rzemiosłu artystycznemu - to niektóre z tegorocznych planów wystawienniczych Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski w poniedziałek podczas konferencji prasowej przedstawił plany wystawiennicze muzeum i podsumował ubiegły roku.

„Rok 2016 był wyjątkowy pod względem frekwencji. Muzeum Narodowe we Wrocławiu odwiedziło niemal 600 tys. osób. To absolutny rekord w 70-letniej historii tej instytucji" – powiedział Oszczanowski. Dyrektor przyznał, że tak wysoka frekwencja wynikała m.in. z faktu pełnienia przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Wśród planowanych w tym roku wystaw Oszczanowski wymienił m.in. ekspozycję „Złotnictwo ze skarbca katedry wrocławskiej”. „Od paru miesięcy trwa kwerenda zbiorów tego skarbca i jesteśmy pod olbrzymi wrażeniem jego zasobności” - powiedział dyrektor. Kolekcja znajdujących się tam zabytków złotnictwa sakralnego niemal w całości ocalała z pożogi drugiej wojny światowej. Została przy tym uzupełniona o zabytki ewakuowane z innych wrocławskich kościołów. Ekspozycja, która zostanie otwarta w czerwcu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie pierwszą tak obszerną prezentacją zasobów skarbca katedry wrocławskiej.

Z kolei w październiku muzeum otworzy wystawę prezentującą malarstwo doby reformacji we Wrocławiu i na Śląsku. Ekspozycja zostanie przygotowana z okazji 500-lecia reformacji. Na wystawie prezentowane będą przede wszystkim dzieła Lucasa Cranacha i artystów z nim związanych.

W tym roku planowana jest również odsłona nowej wystawy stałej kolekcji rzemiosła artystycznego. Na ekspozycję będą składać się zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego, sztuka Wschodu oraz współczesna ceramika i szkło.

W Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie znajduje Muzeum Sztuki Współczesnej będące oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przygotowywana jest wystawa „Nature Morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”. „To ekspozycja, która powstaje we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Londynie” - powiedział Oszczanowski. Na wystawie zostanie pokazanych ponad 80 dzieł współczesnych twórców m.in. Gabriela Orozco, Barnaby Barforda, Mata Collishawa i polskich artystów Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna czy Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja zostanie otwarta w lutym.

Z kolei w czerwcu planowane jest otwarcie w Pawilonie Czterech Kopuł wystawy prezentującej polską sztukę nowych mediów od 1945 r. do 1981 r.

W Muzeum Etnograficznym, które również jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, od maja będzie można oglądać dużą ekspozycję poświęconą historii Romów w Europie. W listopadzie zaś zostanie tam otwarta wystawa poświęcona społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku w latach 1945-1970.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL