24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” znalazł się na półmetku. W sobotę filharmonicy z Łodzi zawitają do kościoła w Makowiskach, gdzie zabrzmi muzyka organowa, a w niedzielę w bazylice w Sieradzu prezentowane będą kompozycje Henryka Czyża i Tomasza Kiesewettera.
Po raz 24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odwiedza mniejsze miejscowości regionu łódzkiego. W letnie weekendy, do 27 sierpnia, w różnych miejscowościach województwa – w obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie Filharmonii Łódzkiej - publiczność będzie obcować z muzyką klasyczną w wykonaniu łódzkich filharmoników, zespołów kameralnych oraz solistów, ale także z muzyką rozrywkową, folkiem, jazzem i gospel.
W sobotni wieczór festiwal, którego ideą jest połączenie koncertów ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w regionie, zawita do Makowisk w gm. Pajęczno. W tamtejszym kościele odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Adama Tańskiego – organisty, kompozytora i improwizatora. Przedstawiając improwizację w formie suity tańców polskich, muzyk zaprezentuje brzmienie i funkcjonowanie instrumentu, który jeszcze do niedawna nie nadawał się do użytku.
W 1969 roku organy z kościoła w Makowiskach padły ofiarą pożaru; mimo późniejszych napraw przez wiele lat nie odzyskały pełnej sprawności. Generalny remont instrumentu odbył się dopiero w latach 2018–2019.
Oprócz utworów na organy solo w programie koncertu znalazły się utwory na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem organów. Na skrzypcach zagra Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek, solistka i kameralistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. w Bayreuth i w Łodzi. Artystka jest koncertmistrzynią w Teatrze Wielkim w Łodzi i wykładowczynią łódzkiej Akademii Muzycznej.
Organizatorzy zachęcają też do poznawania kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja. Pierwszy, drewniany budynek powstał w Makowiskach w wieku XIV, a w XIX stuleciu na jego miejscu wzniesiono kościół murowany. W czasie okupacji został zamieniony na magazyn, a po wojnie - przywrócony do kultu. W świątyni cennym zabytkiem jest gotycka chrzcielnica z piaskowca, datowana na XV w. Warto też zwrócić uwagę na dwa feretrony (przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach) z przełomu XIX i XX wieku, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym z połowy XIX stulecia i pochodzące z tego samego okresu drewniane rzeźby świętych utrzymane w stylu barokowym.
W niedzielę festiwal przeniesie się do bazyliki kolegiackiej w Sieradzu. To najstarszy kościół w mieście i jeden z najcenniejszych jego zabytków. Fara została wybudowana w 1370 roku z cegły w stylu gotyckim; po 200 latach dodano do niej wieżę. W XVII wieku kościół został przebudowany, a w 1925 roku w fasadę wmurowano fragmenty odrzwi z dawnego zamku.
Wystrój wnętrza ma charakter głównie barokowy i rokokowy, jest też kilka rzeźb gotyckich. W dekoracji ołtarza głównego, która pochodzi z połowy XVIII stulecia, znajduje się herb ziemi sieradzkiej. Ponadto w kościele można obejrzeć kilka obrazów Wojciecha Gersona oraz cenny sprzęt liturgiczny z wieku XVII i XVIII.
Program koncertu Orkiestry Kameralnej Polish Camerata, w której grają artyści łódzkich instytucji muzycznych: filharmonii i akademii, wypełnią utwory dwóch kompozytorów XX-wiecznych związanych z Łodzią. Henryk Czyż (1923–2003) pamiętany jest głównie jako dyrygent i popularyzator muzyki. Dwukrotnie – w latach 1957–1960 i 1972–1980 – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem FŁ, a lata te uważane są za jedne z najlepszych dla tej instytucji.
Wraz z łódzkimi filharmonikami Czyż nagrał dwa przebojowe cykle telewizyjne: "Nie taki diabeł straszny" oraz "I co dalej, laureacie". Pozostawił utwory na orkiestrę symfoniczną i smyczkową, musical i operę, pieśni, dzieła kameralne.
Drugim kompozytorem, którego utwory będą prezentowane w niedzielę, jest Tomasz Kiesewetter (1911–1992). On również był wszechstronnym artystą - nie tylko komponował, ale był też dyrygentem, a także pedagogiem w łódzkiej Akademii Muzycznej. Jego twórczość – muzyka poważna, teatralna i filmowa – przyniosła mu wiele nagród.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mk/