Kultura i sztuka po 1989 roku

04.12.2019

Na Litwie zakończył się Rok Stanisława Moniuszki

Opera „Halka”, wierne odbicie zachowanej wileńskiej wersji z 1848 roku, w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej na scenie dawnego teatru na Pohulance w Wilnie zakończyła we wtorek na Litwie Rok Stanisława Moniuszki.

„Dzisiejszy występ to powrót do pięknej przeszłości i do jednego z najpiękniejszych tytułów w polskiej literaturze operowej” - powiedziała w rozmowie z PAP Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

Wskazała, że „występowi towarzyszyło ogromne wzruszenie”. „Przyjechać tu do Wilna, do teatru na Pohulance, do teatru Osterwy, do teatru, gdzie śpiewała Ordonka... bardzo sentymentalna ta podróż” - powiedziała Węgorzewska-Whiskerd.

Szefowa Warszawskiej Opery Kameralnej przypomniała, że „+Halka+ wileńska, wykonana po raz pierwszy w 1848 roku w Wilnie, była zupełnie innym dziełem, które potem zostało pokazane w Warszawie w tak zwanej wersji warszawskiej”. „To +Halka+ pełna przeżyć dramatycznych, bardzo uczuciowa, bardzo pastelowa na granicy dramatu muzycznego bez folklorystycznych akcentów (...), pokazuje natomiast ogromny talent Moniuszki do kreślenia dramatycznego charakteru postaci” - mówi Węgorzewska-Whiskerd.

Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie współorganizującego przedsięwzięcia, w rozmowie z PAP przypomniał, że „jest to już drugie wykonanie tego dzieła w Wilnie w ramach obchodów Roku Moniuszki”.

W grudniu 2018 roku wileńska „Halka” w wykonaniu Capelli Cracoviensis w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich zainaugurowała obchody Roku Moniuszkowskiego na Litwie. Łapczyński podkreśla, że „w ciągu roku Instytut Polski w Wilnie we współpracy z polskimi i litewskimi instytucjami kultury zorganizował kilkanaście projektów poświęconych Moniuszce - od koncertów, poprzez warsztaty artystyczne dla dzieci, wycieczki śladami kompozytora, po konferencję naukową w Litewskiej Bibliotece Narodowej”.

Na wileńskim skwerze „ożywiony został także jedyny pomnik Moniuszki na Litwie” - dodaje dyrektor. Teraz goście i mieszkańcy Wilna mogą tu posłuchać opowieści o kompozytorze po polsku, litewsku i angielsku.

Łapczyński wyraża nadzieję, że „dzięki obchodom urodzin Moniuszki na Litwie jego muzyka będzie obecna na stałe w repertuarach tutejszych sal koncertowych i teatralnych”.

Moniuszko w Wilnie spędził 18 lat. Tu poznał swoją żonę Aleksandrę Muellerównę, pracował i tworzył w kościele św. Janów jako organista, udzielał lekcji muzyki, był dyrygentem w Teatrze Wileńskim. W Wilnie skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, słynne cztery „Litanie Ostrobramskie”, wydał „Śpiewniki domowe”. W Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu ratusza odbyła się też teatralna premiera „Halki”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL