Kultura i sztuka po 1989 roku

11.06.2018

Na pikniku sportowym w Moskwie prezentowano polską kulturę i piłkę nożną

Pod hasłem "Piłka w grze!" odbył się w niedzielę w Moskwie z okazji nadchodzącego mundialu piknik sportowo-kulturalny połączony z prezentacją kultury Polski i trzech innych państw Grupy Wyszehradzkiej. W części muzycznej wzięli udział artyści z Polski.

Prócz ambasad, instytutów kultury i organizacji turystycznych krajów V4 w projekcie wzięła udział także ambasada Izraela w Moskwie. W koncercie, który odbył się po południu, wystąpił polski zespół folkowy Kapela Niwińskich. Pieśni ludowe z zachodniej części Rosji zabrzmiały w wykonaniu Olgi Łapszynej. Wystąpiła także moskiewska grupa Kimbata, nawiązująca do afrykańskiej muzyki lat z 50. i 60. XX wieku oraz izraelski zespół Aveva. Gościem specjalnym z Polski był etnofolkowy DJ WOJ.

Piknik odbył się w parku Sokolniki na północnym wschodzie Moskwy. To jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców rosyjskiej stolicy. Ci, którzy przyszli tam w niedzielę, mogli spróbować przysmaków polskiej kuchni i wziąć udział w konkursach, w których nagrodami były upominki związane z piłką nożną.

Przed koncertem odbyły się mecze towarzyskie z udziałem ośmiu drużyn. Sześcioosobowe zespoły wystawiły ambasady: Czech, Izraela, Japonii, Polski, Słowacji i Węgier oraz rosyjska uczelnia wyższa MGIMO (Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych) i polsko-rosyjska firma Bella Vostok. Rozgrywki w systemie pucharowym zakończyły się wygraną MGIMO, drugie miejsce zajęła drużyna ambasady Izraela. Nagrody wręczył ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

Piknik był jednym z wydarzeń związanych z promocją Polski, które organizują w związku z mundialem w Rosji ambasada RP i Instytut Polski w Moskwie. W Kazaniu, przed meczem piłkarskich mistrzostw świata, w którym reprezentacja Polski zmierzy się 24 czerwca z Kolumbią, odbędą się targi książki z udziałem Polski. Jak poinformował ambasador Marciniak, zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze z Polski w tłumaczeniu na język rosyjski, m.in. "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego.

W Kazaniu, stolicy republiki Tatarstanu wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, zaprezentowana będzie również wystawa o historii i kulturze Tatarów w Polsce. Przygotowało ją polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wystawa - jak podkreślił ambasador Marciniak - cieszy się podczas dotychczasowych prezentacji dużą popularnością. Szef polskiej placówki dyplomatycznej planuje również podczas podczas wizyty w Kazaniu spotkać się z przedstawicielami miejscowych władz i z Polonią.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL