05.09.2010. Warszawa (PAP) - W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dworek kompozytora i pierwszego nauczyciela Fryderyka Chopina - Józefa Elsnera - przy ul. Nefrytowej na warszawskim Targówku, odsłonięto w niedzielę pomnik poświęcony pamięci artysty.
Pomnik dedykowany Józefowi Elsnerowi to półtorametrowa, złamana kolumna, wykonana z jasnego polerowanego granitu. Wyryto na niej m.in. nuty kompozycji Elsnera oraz datę jego urodzin i śmierci.
W zamierzeniu władz Targówka monument poświęcony Elsnerowi miał stanąć dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się jego dworek, zburzony podczas II wojny światowej. Miejsce zlokalizowano dzięki m.in. zdjęciom lotniczym niemieckiego pilota Luftwaffe z czasów wojny, na których widać było ruiny posiadłości Elsnera. Obecnie tam, gdzie kiedyś stał dworek kompozytora, stoją domki osiedla Elsnerów. Pomnik stanął na trawniku przed jednym z domów.
Elsner tereny fragmentu obecnego osiedla, należące w XIX wieku do folwarku państwowego, dzierżawił przed 1830 rokiem od rządu. Tam stworzył swoje największe dzieło, oratorium pasyjne "Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa", które ukończył w 1837 roku i zadedykował carowi Mikołajowi I, spodziewając się, że w ten sposób majątek, nad którym sprawował pieczę, zostanie mu zapisany. Faktycznie - Elsner otrzymał posiadłość i pracował w niej do śmierci. Kompozytor zmarł 18 kwietnia 1854 roku, później w dworku mieszkała też jego wnuczka Ludwika ze swym mężem Wincentym Kosteckim i dziećmi.
Autorem monumetu na Targówku jest Marek Moderau - autor m.in. pomnika "Polakom poległym za Francję", znajdującego się na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Ostatnio Moderau wygrał konkurs na opracowanie projektu pomnika nagrobnego ofiar katastrofy w Smoleńsku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Józef Elsner (1769-1854), kompozytor i teoretyk muzyki, prowadził intensywną działalność pedagogiczną - w Szkole Dramatycznej Bogusławskiego, w Szkole Elementarnej Muzyki i Sztuki Dramatycznej, w Instytucie Muzyki i Deklamacji, w Szkole Głównej Muzyki w Szkole Śpiewu przy Teatrze Wielkim. Był nauczycielem sławnych polskich muzyków - Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fryderyka Chopina, który dedykował mu swoją Sonatę c-moll op. 4 na fortepian. (PAP)
agz/ itm/