Kultura i sztuka po 1989 roku

27.03.2018

Dwie Siostry z nagrodą dla najlepszego wydawcy roku targów książki w Bolonii

Polskie Wydawnictwo Dwie Siostry otrzymało tytuł najlepszego europejskiego wydawcy dziecięcego – ogłoszono we wtorek, drugiego dnia Bologna Children’s Book Fair, największych, międzynarodowych targów książek dla dzieci, które trwają w Bolonii we Włoszech.

O nagrodzie poinformował Instytut Książki. Polskie Wydawnictwo Dwie Siostry otrzymało tytuł najlepszego europejskiego wydawcy dziecięcego, Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year - poinformował Instytut Książki. To najbardziej prestiżowa nagroda dla wydawców dziecięcych na świecie, przyznawana co roku najlepszym oficynom z każdego z sześciu kontynentów świata.

Wydawnictwo Dwie Siostry to niewielka warszawska oficyna dziecięca, znana czytelnikom jako wydawca "D.O.M.K.U.", "Map", "Pszczół" i wielu innych bestsellerów literatury dla młodych czytelników. Książki Dwóch Sióstr święcą tryumfy nie tylko w Polsce, lecz także w ponad 40 krajach świata, gdzie ukazały się ich zagraniczne wydania. "Mapy" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, przetłumaczone na blisko 30 języków i wydane w 40 krajach w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy, stały się największym polskim międzynarodowym sukcesem wydawniczym ostatnich dziesięcioleci.

Na tegorocznych targach - 55. Bologna Children’s Book Fair - książki dla dzieci prezentuje blisko 1400 wystawców z całego świata; targi corocznie odwiedza ponad 26 tys. osób. Gościem honorowym imprezy są w tym roku Chiny.

Na polskim stoisku narodowym przygotowanym przez Instytut Książki swoje tytuły pokazuje 28 wystawców specjalizujących się w książkach dla dzieci. Są wśród nich wielkie oficyny wydawnicze, jak Nasza Księgarnia czy Media Rodzina, jak i te najmniejsze – na przykład wydawnictwo Wolno. Prezentowane są też książki wyróżnione i nagrodzone w konkursie "Książka roku", organizowanym przez polską sekcję IBBY.

Podczas targów nagrody odbiorą - poza Dwiema Siostrami - także dwa inne polskie wydawnictwa.

W tym roku wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii "fiction" otrzymała książka "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format). "Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności" - podało wydawnictwo Format, które książkę opublikowało.

W kategorii "Art, architekture and design" wyróżniono książkę "Wytwórnik górą!" portugalskiej projektantki graficznej Magdaleny Matoso opublikowaną w Polsce przez Wydawnictwo Wytwórnia. "Wytwórniki" to seria autorskich zeszytów kreatywnych, książki, które są dla czytelnika zaproszeniem do rysowania. W nagrodzonej książce znajduje się kolekcja ilustracji, których motywem przewodnim jest góra. Naszym zadaniem jest dokończyć rozpoczęte przez autorkę rysunki. Opublikowana przez Wytwórnię książka została przetłumaczona z portugalskiego przez Jakuba Jankowskiego.

Targi potrwają do czwartku 29 marca. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL