Do końca stycznia można zgłaszać książki do 4. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą, w języku polskim.
W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2018 r. Nagroda wynosi 40 tys. zł. Organizatorami konkursu są: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i prezydent miasta Radomia.
Pięć nominacji do nagrody kapituła ogłosi w czerwcu. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody.
Jak podkreślają organizatorzy Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest jedynym w Polsce wyróżnieniem za debiut prozatorski, przyznawanym – od nominacji po werdykt końcowy – przez jury, w skład którego wchodzą osoby zawodowo zajmujące się literaturą. Kapitule przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Witolda Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski.
We wszystkich dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono łącznie 230 książek. W 2016 r. laureatami zostali Weronika Murek za "Uprawę roślin południowych metodą Miczurina" oraz Maciej Hen za "Solfatarę". W 2017 r. nagroda przypadła Annie Cieplak, autorce powieści "Ma być czysto", w 2018 r. laureatem został Marcin Wicha, autor książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Honorową patronką nagrody jest wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, a mecenasem - radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/