Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2019

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - nabór do końca stycznia

Do końca stycznia można zgłaszać książki do 4. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą, w języku polskim.

W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2018 r. Nagroda wynosi 40 tys. zł. Organizatorami konkursu są: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i prezydent miasta Radomia.

Pięć nominacji do nagrody kapituła ogłosi w czerwcu. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody.

Jak podkreślają organizatorzy Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest jedynym w Polsce wyróżnieniem za debiut prozatorski, przyznawanym – od nominacji po werdykt końcowy – przez jury, w skład którego wchodzą osoby zawodowo zajmujące się literaturą. Kapitule przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Witolda Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski.

We wszystkich dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono łącznie 230 książek. W 2016 r. laureatami zostali Weronika Murek za "Uprawę roślin południowych metodą Miczurina" oraz Maciej Hen za "Solfatarę". W 2017 r. nagroda przypadła Annie Cieplak, autorce powieści "Ma być czysto", w 2018 r. laureatem został Marcin Wicha, autor książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Honorową patronką nagrody jest wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, a mecenasem - radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL