W czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki wręczono Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Za "Wydarzenie Roku" uznano serię dla dzieci „Podróżowniki” Krzysztofa i Anny Kobusów.
Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz ósmy przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych publikacji, rozbudzających pasję podróżowania oraz wychowujących nowe pokolenia globtrotterów. W tegorocznej edycji o nagrody rywalizowało 45 tytułów zgłoszonych przez 20 firm wydawniczych.
Za Wydarzenie Roku uznano „Podróżowniki” Krzysztofa i Anny Kobusów (MAC Edukacja). To seria książeczek dla dzieci, będąca połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Każda publikacja zawiera najważniejsze porady dla małego podróżnika, opowieści o zwierzętach i roślinach, ciekawostki kulturowe i geograficzne, opisy najważniejszych atrakcji, zagadki i zadania oraz nalepki i grę planszową. Autorzy zachęcają młodych czytelników do prowadzenia notatek, zapisywania własnych spostrzeżeń.
W kategorii przewodnik tekstowy nagrodzono dwie publikacje: „Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej” Witolda Grzesika, Tomasza Traczyka i Bartłomieja Wadasa (Wydawnictwo Sklep Podróżnika) oraz „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam. Słodko-pikantne Indochiny” Krzysztofa Dopierały (Bezdroża).
Wśród przewodników ilustrowanych nagrodę ex aequo przyznano przewodnikom: „Andaluzja i Murcja. Przewodnik 3 w 1”, Piotra Jabłońskiego i Anny Marchlik (ExpressMap) oraz „Wiedeń. Pascal 360 stopni. Przewodnik i mapa” Beaty i Pawła Pomykalskich (Pascal).
W kategorii przewodnik kieszonkowy nagrodzono „Londres. Pocket explore! Guide” (ExpressMap), a jako "przewodnik dla aktywnych" - książkę „Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy” Piotra Kasperaszka (Alma Press).
Nagrodą główną w kategorii atlas turystyczny uhonorowano „Polska dla turystów. Atlas samochodowy 1:300 000” (ExpressMap), a wśród map i planów turystycznych bezkonkurencyjna okazała się mapa trekkingowa „Lake Garda. Trekking Map” (terraQuest).
Spośród książek podróżniczych nagrodzono „Historie florenckie” Ewy Bieńkowskiej (Fundacja Zeszytów Literackich) i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego (Znak). W kategorii przewodnik kulinarny nagrodę zdobył „Opolski Bifyj” Elżbiety Tomczyk-Miczki i Piotra Mielca (Amistad i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna).
W kategorii przewodnik mobilny nagrodę główną otrzymała aplikacja mobilna Muzeum Wsi Kieleckiej (Amistad), "najlepszą książką reportażową" została publikacja „Krym: miłość i nienawiść” Macieja Jastrzębskiego (Bezdroża), a wśród poradników podróżniczych nagrodę zdobyło „Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika” Moniki Witkowskiej (Bezdroża).
Jury przyznało również nagrodę specjalną dla podróżnika, który swą postawą kreuje modę na podróżowanie, rozbudza wrażliwość na piękno – w przyrodzie i w drugim człowieku – i zachęca do pielęgnowania w sobie uważności.
Nagrodę tę otrzymał w tym roku Michał Książek, autor książki „Droga 816” (Fundacja Sąsiedzi) o pieszej wędrówce wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju drogą nr 816, zwaną „Nadbużanką”, biegnącą wzdłuż granicy Polski z Ukrainą i Białorusią. Autor ma na swoim koncie także publikację „Jakuck. Słownik miejsca”, która powstała z pasji, fascynacji ludami i językami Jakucji, w której spędził kilka lat.
Michał Książek jest reporterem, ornitologiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim oraz… poetą. Za debiutancki tomik „Nauka o ptakach” otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2015, był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz do nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2015.
Nagroda Magellana (nagroda główna w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne”) została powołana w 2008 roku w celu uhonorowania najbardziej wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, albumów, map, atlasów). Nagrody główne trafiają do wydawców, nakładem których ukazały się wyróżnione przez jury pozycje. Zdobywcy Nagród Magellana otrzymują statuetki, natomiast wydawcy i autorzy wyróżnionych pozycji – pamiątkowe dyplomy. (PAP)
aszw/ par/