Kultura i sztuka po 1989 roku

10.03.2019

Nagrodzono laureatów studenckiego festiwalu YAPA 2019 w Łodzi

Zespół Oczybaszki zdobył pierwszą nagrodę 44. festiwalu piosenki studenckiej YAPA. Nagrody rozdano podczas niedzielnego koncertu finałowego, który zakończył trwające od piątku w Łodzi święto poezji śpiewanej, piosenki turystycznej, autorskiej i folkowej.

Wyboru najlepszych artystów tegorocznego Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA jury dokonało spośród 19 finałowych wykonawców. Podczas ogłaszania werdyktu podkreślono bardzo wyrównany i wysoki poziom konkursu.

Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi Oczybaszki, drugą – Wbrew Pozorom, a trzecią ex equo – Duetowi Gunia Marańda i Irenie Salwowskiej. Nagrodę yapowej publiczności otrzymał zespół "Zagrali i Poszli".

Organizowana od 45 lat YAPA jest najstarszym łódzkim festiwalem. W tegorocznej edycji przez trzy dni koncertów w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej bawiło się blisko dwa tysiące miłośników piosenki studenckiej, turystycznej, poetyckiej i folkowej.

Na scenie zaprezentowało się ponad 30 zespołów. Jubileusz 20-lecia uświetniła jedna z najważniejszych formacji poetyckich w kraju – Lubelska Federacja Bardów, która w swojej twórczości łączy folklor Kresów z muzyką klasyczną i popularną, wystąpiły również yapowe legendy, m.in.: Tomasz Lewandowski, Dom o Zielonych Progach, Mikroklimat. Wspominano także zmarłego w lutym br. jazzmana Jerzego Bożyka, którego piosenka "Studenckie Lato" stała się hymnem łódzkiego przeglądu.

W konkursach YAPY debiutowały niegdyś takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina i EKT Gdynia oraz artyści, jak Elżbieta Adamiak czy Rudi Schuberth. W tym roku do udziału w dwóch koncertach konkursowych – w piątek i sobotę – wybrano 19 wykonawców spośród 40 zgłoszonych.

Głównym organizatorem imprezy jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1974 r. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL