Kultura i sztuka po 1989 roku

24.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Niebawem kolejne etapy prac w Operze na Zamku w Szczecinie

Niebawem mają ruszyć kolejne etapy prac budowlanych w siedzibie modernizowanej Opery na Zamku w Szczecinie. We wtorek podpisano umowę z liderem konsorcjum, które wykona prace, firmą Calbud. Wartość całej inwestycji to blisko 70 mln zł.

W maju 2011 r. rozpoczął się pierwszy etap prac budowlanych przy przebudowie siedziby opery w Zamku Książąt Pomorskich. Po zakończeniu przebudowy opera ma zyskać m.in. nowoczesną, wielofunkcyjną salę teatralną z kuluarami i foyer, salę baletową, salę kameralną oraz salę prób.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, podczas tej części przebudowy wykonana zostanie scena wraz z całym zapleczem, pracownie operowe, sale prób baletu, chóru i solistów, a także pomieszczenia administracyjne i biurowe. "Godziny" dzielą od przekazania placu budowy wykonawcy, który jest już w pełnej gotowości - zapewniał.

Drugi i trzeci etap przebudowy będzie kosztował około 24 mln zł. Wykonawca ma zakończyć prace budowlane do marca 2015 r.

W ramach pierwszego etapu zamontowano już wszystkie instalacje i wykonano nową widownię. Pod koniec lipca ma dotrzeć kamień sprowadzony z Indii, który pokryje część wnętrz operowych, a także płytki i ceramika z Włoch i Hiszpanii - dodał Jekiel. Ta część przebudowy ma zakończyć się jesienią br.

Jekiel wyraził nadzieję, że pierwszy spektakl operowy w gotowej siedzibie publiczność będzie mogła zobaczyć w przyszłym sezonie artystycznym.

Jeszcze we wrześniu br. będzie ogłoszony przetarg na wyposażenie opery w najnowocześniejszy na świecie sprzęt oświetleniowy i dźwiękowy - dodał Jekiel.

Pierwotny termin zakończenia prac budowlanych w operze to koniec 2014 r. Przebudowę opóźniły braki i błędy w dokumentacji projektowej, a także wniosek o ogłoszenie upadłości jednego z wykonawców modernizacji siedziby.

Od września 2011 r. Opera na Zamku mieści się w tymczasowej siedzibie. Jest nią specjalna hala, która ma 2,5 tys. metrów kwadratowych i blisko 600 miejsc siedzących. W podobnej hali funkcjonował zespół słynnej opery włoskiej "La Fenice" po tym, jak spłonęła jej siedziba.

Całkowity koszt remontu szczecińskiej opery to około 70 mln zł. Ponad 70 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, reszta to pieniądze z budżetu województwa. (PAP)

res/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL