Europa i świat 1918-1939

18.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

Niemiecki pisarz Siegfried Lenz - honorowym obywatelem Ełku

Urodzony w przedwojennym Ełku (Warmińsko-Mazurskie) niemiecki pisarz Siegfried Lenz otrzymał we wtorek tytuł honorowego obywatela tego miasta. 85-letni Lenz należy do najbardziej znanych i cenionych autorów niemieckiej literatury współczesnej.

Z okazji wręczenia mu tytułu, władze Ełku zorganizowały specjalną uroczystość, podczas której goście wysłuchali kilku wykładów o związkach pisarza z mazurską ojczyzną.

Lenz spędził w Ełku (miasto Lyck w Prusach Wschodnich przed II wojną światową - PAP) kilkanaście lat życia. To jego pierwsza wizyta w rodzinnym mieście od tego czasu.

Wręczając mu tytuł, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że to wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu tego, że Lenz tworzy literaturę stanowiącą "część zbiorowej pamięci ełczan" oraz za jego wybitny wkład i zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego.

Lenz spędził w Ełku (miasto Lyck w Prusach Wschodnich przed II wojną światową - PAP) kilkanaście lat życia. To jego pierwsza wizyta w rodzinnym mieście od tego czasu (...) Wręczając mu tytuł, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że to wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu tego, że Lenz tworzy literaturę stanowiącą "część zbiorowej pamięci ełczan" oraz za jego wybitny wkład i zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego.

Lenz jest pierwszą osobą w powojennej historii Ełku uhonorowaną przez radę miejską takim tytułem. Andrukiewicz dodał, że tytuł ten należy się osobom niezwykłym, której działalność i życie pozostawia niezatarty ślad w dziejach miasta.

Siegfried Lenz powiedział dziennikarzom, że był zaskoczony kiedy dowiedział się, że otrzyma tytuł. "Temu zaskoczeniu towarzyszyła niezwykle spontaniczna radość, wielka radość" - dodał niemiecki pisarz. Powiedział, że miał naturalne obawy, że przyjeżdżając do Ełku nie odnajdzie swoich wspomnień, a chciałby je zachować. "Ale to właściwie niemożliwe, bo biegnące życie staje na drodze takim wspomnieniom" - powiedział.

Siegfried Lenz urodził się w 1926 r. w Ełku (ówczesny Lyck w Prusach Wschodnich) i jest - obok Heinricha Boella, Martina Walsera i Guentera Grassa - jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. Lenz jest autorem takich dzieł jak: „Muzeum Ziemi Ojczystej”, „Lekcja niemieckiego”, „Słodkie Sulejki”.

W swej bogatej twórczości literackiej pisarz odwoływał się do dziedzictwa kulturowego rodzinnych Mazur. Był zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. Książki Lenza przetłumaczono na 22 języki i ukazały się w 30 krajach w wielomilionowym nakładzie.(PAP)

bur/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL