Przybliżenie nieznanych w Polsce dzieł nowojorskiej kompozytorki polskiego pochodzenia Lucii Dlugoszewski i koncerty muzyki litewskiej to niektóre z punktów programu 17. festiwalu Sacrum Profanum, który w piątek rozpoczyna się w Krakowie.
Prezentacja różnych współczesnych i awangardowych utworów muzycznych potrwa do 4 października. Miejscami koncertów będą: Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki i Galeria Bunkier Sztuki.
Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator imprezy, w informacji prasowej podkreśliło, że ważnym elementem tegorocznej edycji jest prezentacja dzieł nowojorskiej kompozytorki polskiego pochodzenia Lucii Dlugoszewski. "Twórczość działającej w kręgach nowojorskich eksperymentatorów Lucii Dlugoszewski jest w Polsce kompletnie nieznana" – czytamy.
Lucia Dlugoszewski urodziła się w 1925 r. w Detroit, zmarła w 2000 r. w Nowym Jorku. Twórczość kompozytorki i poetki polskiego pochodzenia wpisuje się w nurt eksperymentalny. Artystka zyskała uznanie w Nowym Jorku zarówno jako poetka – otrzymała nagrodę m.in. Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, jak i kompozytorka – jej utwory grane były m.in. w Filharmonii Nowojorskiej. Tworzyła kompozycje przede wszystkim do choreografii męża Ericka Hawkinsa. Artystka zajmowała się również projektowaniem instrumentów muzycznych – zaprojektowała m.in. fortepian.
Utwory amerykańskiej kompozytorki na Sacrum Profanum będą miały swoją polską premierę. Jej kwartet smyczkowy "Disparate Stairway Radical Other" zagra Arditti Quartet, a dwie kompozycje – "Thight Rope" i "Openings of the (Eye)" – Hashtag Ensemble, który nagrywa ten materiał na płytę.
Organizatorzy festiwalu chcą zwrócić uwagę na znaczenie słowa "sąsiedztwo" i stąd w programie sześć koncertów muzyki litewskiej – melomani usłyszą utwory takich kompozytorów, jak m.in. Egidija Medeksaite, Justs Janulyts i Rytis Masulis.
W tym roku na krakowskim festiwalu po raz pierwszy wystąpi działający od 2006 r. kwartet perkusyjno-fortepianowy Kwadrofonik – w Krakowie wykona dwa skomponowane na zamówienie Sacrum Profanum utwory: "Three Lines of Flight" Patricka Higginsa i "Bodies of Noise" Angeliki Castello.
Festiwal Sacrum Profanum po raz pierwszy zorganizowały w 2003 r. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filharmonia Krakowska i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pierwsze trzy edycje były poświęcone polskiej muzyce XIX i XX w., kolejne – m.in. muzyce rosyjskiej, francuskiej i amerykańskiej.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/