Europa i świat po 1989 roku

12.12.2019

Nobliści, w tym Olga Tokarczuk, na kolacji u rodziny królewskiej

Tegoroczni nobliści, w tym laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk, wzięli udział w środę późnym wieczorem w tradycyjnej kolacji wydanej na ich cześć przez szwedzką rodzinę królewską. Przyjęcie miało miejsce na Zamku Królewskim w Sztokholmie.

Jak podały służby prasowe dworu królewskiego, nobliści najpierw zostali powitani przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa, królową Sylwię oraz pozostałych członków rodziny królewskiej w apartamentach księcia Bertilla. Następnie laureaci Nagród Nobla przeszli do sali balowej, gdzie oczekiwali pozostali goście, m.in. przedstawiciele szwedzkiego parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Polskę reprezentowała p.o. ambasadora RP w Szwecji Iwona Jabłonowska.

Uroczystą kolację wydano w Galerii Karola XI. Gościom podano przegrzebki z kalafiorem, pieczonego fileta z dorsza pod szafranem z ziemniakami i szczypiorkiem lub pieczeń z jelenia z królewskiego polowania z pieczonym selerem. Na deser mus z mlecznej czekolady z sorbetem z maliny moroszki oraz mrożony creme fraiche z płatkami chrupiącego miodu.

Kolacja wydawana przez rodzinę królewską na cześć noblistów tradycyjnie odbywa się dzień po ceremonii wręczenia Nagród Nobla oraz bankiecie noblowskim.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL