Całoroczne przedsięwzięcie „Nowe miasto. Nowe widzenie” rozpoczynają wspólnie Muzeum Miejskie w Tychach i Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) w Katowicach – studentki i studenci będą fotografować Tychy, skupiając się na tym, co w mieście nowe i młode.
Opiekę artystyczną, naukową i techniczną nad przedsięwzięciem sprawuje artysta fotograf, wykładowca Szkoły Filmowej dr hab. prof. UŚ Rafał Milach.
Jak poinformowała we wtorek Agnieszka Woszczyńska z Muzeum Miejskiego w Tychach, pierwsze działanie odbędzie się już 10 i 11 stycznia. Warsztaty plastyczne dla najmłodszych pt. "Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż", poprowadzi studentka Szkoły Filmowej Anna Ryń.
Woszczyńska dodała, że przedsięwzięcie "Nowe miasto. Nowe widzenie" nawiązuje do tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. "Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je" – wyjaśniła.
Tej miejskiej żywotności przyjrzą się uczestniczki i uczestnicy przedsięwzięcia, kierując swoją uwagę na to, co w mieście nowe i młode, a co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek. Interesować ich ma m.in. relacja ludzi z przestrzenią – to, jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe, jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, miejscowym i cudzoziemcom, jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki.
Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie w 2022 roku. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/