Epoka nowożytna

09.04.2017

Obchody 260. rocznicy urodzin Wojciecha Bogusławskiego

Koncert Kwartetu Złotnickiego i spektakl Teatru Telewizji „Szalbierz” złożą się na zaplanowane w niedzielę w podpoznańskim Suchym Lesie obchody 260. rocznicy urodzin Wojciecha Bogusławskiego - reżysera, aktora i dramatopisarza, twórcy polskiego teatru narodowego.

Wojciech Bogusławski urodził się 9 kwietnia 1757 roku w nieistniejącej już miejscowości Glinno, w pobliżu Suchego Lasu w Wielkopolsce.

Z okazji przypadającej w tym roku 260. rocznicy jego urodzin w Suchym Lesie odbędzie specjalny koncert upamiętniający tego wybitnego artystę. Przed publicznością wystąpi Kwartet Złotnicki, który wykona m.in. „Rondo” Józefa Elsnera, który współpracował i komponował opery polskie do tekstów Wojciecha Bogusławskiego, oraz „I kwartet smyczkowy d-moll” Stanisława Moniuszki.

Po koncercie w sali widowiskowej CKiBP odbędzie się projekcja spektaklu Teatru Telewizji pt. „Szalbierz” węgierskiego dramaturga Gyorgy Spiro w reż. Tomasza Wiszniewskiego. Głównym wątkiem sztuki jest przyjazd Wojciecha Bogusławskiego na gościnne występy do Wilna, gdzie godzi się zagrać Świętoszka w prowincjonalnym teatrze.

Obchody 260. rocznicy urodzin Bogusławskiego odbędą się także 21 kwietnia w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie wieczoru znajdzie się m.in. pokaz tańców dworskich z XVIII w. w wykonaniu Sucholeskiego Zespołu Tańca Dworskiego im. W. Bogusławskiego "Corona Florum" oraz Zespołu Tańca Historycznego "Chorea Antiqua".

Uczestnicy będą mieli ponadto możliwość wysłuchania dwóch wykładów: „Dwór Bogusławskich i jego odbudowa w Gminie Suchy Las – historia, możliwości i perspektywy, prowadzenie” prowadzony przez Ewę Kuleczkę–Drausowską oraz „Wojciech Bogusławski i polski teatr muzyczny XVIII/XIX w.” zaprezentowany przez dr. Wojciecha Krala.

Wojciech Bogusławski (1757-1829), zwany "ojcem teatru polskiego", był wieloletnim dyrektorem Teatru Narodowego; założył również teatry polskie w Poznaniu, Kaliszu, Gdańsku, Grodnie, Białymstoku, Wilnie i Lwowie.

Bogusławski wystawiał sztuki zawierające aktualne treści polityczne i społeczne; w większości z nich grał główne role. W 1811 r. założył w Warszawie pierwszą Szkołę Dramatyczną, napisał również podręcznik gry aktorskiej pt. "Mimika". Jego "Dzieła dramatyczne" w 12 tomach obejmują 60 sztuk oryginalnych, przeróbek i tłumaczeń. Kolejne dzieło: "Dzieje teatru narodowego" - to skarbnica cennych wiadomości o początkowym okresie sceny polskiej. Był pierwszym polskim tłumaczem i inscenizatorem m.in. "Hamleta" Williama Szekspira. (PAP)

ajw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL