Kultura i sztuka po 1989 roku

19.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

Obchody Światowego Dnia Poezji w Warszawie

Teatr Żydowski "Rzeź. Diabelski plan Stalina" Teatr Żydowski "Rzeź. Diabelski plan Stalina"

W najbliższy poniedziałek w stolicy odbędzie się kolejny Światowy Dzień Poezji. Specjalne wydarzenia zaplanowano m.in. w Teatrze Żydowskim i Centrum Sztuki Współczesnej.

W Teatrze Żydowskim Dzień Poezji będzie obchodzony już w niedzielę. Aktorzy Teatru w widowisku "Rzeź. Diabelski plan Stalina" według scenariusza i według reżyserii Gołdy Tencer przedstawią sylwetki żydowskich ofiar mordu na Łubiance. Przeczytają wiersze m.in. Dawida Hofsztejna, Mojsze Kulbaka, Szmuela Persowa, Icyka Fefera, Liny Stern i Beniamina Zuskina - twórców, którzy zginęli w Związku Radzieckim na początku lat 50.

Uroczystości okolicznościowe odbędą się także w poniedziałek w Centrum Sztuki Współczesnej. Tam zostaną przedstawione wiersze autorów nominowanych do gdańskiej nagrody Europejski Poeta Wolności. Beata Jewiarz i Łukasz Lewandowski przeczytają utwory Aniko Polgara (Węgry), Siergieja Stratanowskiego (Rosja), Any Blandiany (Rumunia), Lidiji Dimkovskiej (Macedonia), Daniela Jonasa (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakosa Charalambidisa (Cypr) i Aidasa Marcenasa (Litwa) - w tłumaczeniu na język polski.

Również na niedzielę planowany jest kolejny Salon Poezji w Teatrze Ateneum. W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane utwory Stanisława Barańczaka ze zbioru "Żegnam cię Nosorożcze: Kompletne Bestiarium Zniechęconego Zoologa". W rolach różnych zwierząt wystąpią: Anna Cieślak, Joanna Halinowska, Natalia Sikora, Mirella Kurkowska, Paweł Krucz i Szymon Kuśmider. Wprowadzenie przed spotkaniem pod hasłem "Wartość słowa, uroda słowa" poprowadzi przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.

W Teatrze Żydowskim Dzień Poezji będzie obchodzony już w niedzielę. Aktorzy Teatru w widowisku "Rzeź. Diabelski plan Stalina" wg scenariusza i reżyserii Gołdy Tencer przedstawią sylwetki żydowskich ofiar mordu na Łubiance. Przeczytają wiersze m.in. Dawida Hofsztejna, Mojsze Kulbaka, Szmuela Persowa, Icyka Fefera, Liny Stern i Beniamina Zuskina - twórców, którzy zginęli w Związku Radzieckim na początku lat 50.

Trwa także akcja Wiersze w Metrze. Korzystający z publicznego transportu do końca marca mogą na stacjach i w wagonach metra poznać twórczość poetów z kilkunastu krajów Europy. Wśród prezentowanych autorów znaleźli się twórcy z Hiszpanii, Cypru, Szwecji, Norwegii oraz Polski.

Wyboru wierszy dokonały - jak informują na swojej stronie internetowej organizatorzy akcji - instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa (Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury) oraz m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Jak powiedział dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie Martin Meisel, "Projekt +Wiersze w metrze+ pokazuje różnorodność europejskiej kultury, której odzwierciedleniem jest poezja". "Wiersze europejskich poetów będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra. W ten sposób poezja będzie towarzyszyć warszawiakom w ich codziennym życiu, a zarazem pozwoli im oderwać się od codzienności i skłoni ich do refleksji” - opowiadał.

Hasłem tegorocznej, szóstej już edycji, jest natura - jak tłumaczą organizatorzy - "rozumiana niezwykle szeroko i w pewnym sensie filozoficznie - nie tylko jako otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficzny dla każdej metropolii rytm dający się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu".

"Podczas +Wierszy w metrze+, literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy – wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz w głąb własnej wyobraźni i wrażliwości" - podkreślają.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO 17 lat temu. Jest obchodzony 21 marca, jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.(PAP)

oma/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL