Festiwal upamiętniający jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady – Kalinę Jędrusik – potrwa od środy do soboty w Częstochowie, gdzie artystka przyszła na świat i spędziła pierwsze lata życia.
Jak poinformował organizujący festiwal Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wernisaż wystawy zbiorowej pt. „Kocie tajemnice” Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza. Artyści malowali koty – ulubione zwierzęta Kaliny Jędrusik, a także samą aktorkę. W czwartek i piątek w budynkach dwóch szkół, do których kiedyś uczęszczała Jędrusik, zostaną odsłonięte upamiętniające ją tablice.
Na festiwal składa się też Konkurs Dobrej Piosenki, do którego zakwalifikowano 20 osób. Wykonają po dwie piosenki; mogą to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu – Andrzeja Zauchę.
W piątek odbędzie się dedykowany jego pamięci koncert, zatytułowany jak jeden z jego największych przebojów - „C’est la Vie” - w wykonaniu Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Zaplanowano też prapremierę książki Janusza Szroma „Andrzej Zaucha – Songbook”.
Szrom stanie też na czele jury oceniającego uczestników Konkursu Dobrej Piosenki, którego zwycięzcę poznamy w sobotę.
Kalina Jędrusik - słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.
Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.
Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".
Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)
lun/ itm/