Kultura i sztuka 1945-1989

04.04.2017

Od środy X Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie

Aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik. Fot. PAP/E. Radoch Aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik. Fot. PAP/E. Radoch

Festiwal upamiętniający jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady – Kalinę Jędrusik – potrwa od środy do soboty w Częstochowie, gdzie artystka przyszła na świat i spędziła pierwsze lata życia.

Jak poinformował organizujący festiwal Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wernisaż wystawy zbiorowej pt. „Kocie tajemnice” Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza. Artyści malowali koty – ulubione zwierzęta Kaliny Jędrusik, a także samą aktorkę. W czwartek i piątek w budynkach dwóch szkół, do których kiedyś uczęszczała Jędrusik, zostaną odsłonięte upamiętniające ją tablice.

Na festiwal składa się też Konkurs Dobrej Piosenki, do którego zakwalifikowano 20 osób. Wykonają po dwie piosenki; mogą to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu – Andrzeja Zauchę.

W piątek odbędzie się dedykowany jego pamięci koncert, zatytułowany jak jeden z jego największych przebojów - „C’est la Vie” - w wykonaniu Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Zaplanowano też prapremierę książki Janusza Szroma „Andrzej Zaucha – Songbook”.

Szrom stanie też na czele jury oceniającego uczestników Konkursu Dobrej Piosenki, którego zwycięzcę poznamy w sobotę.

Kalina Jędrusik - słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.

Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL