Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2017

Od wtorku II Kieleckie Dni Tischnerowskie

Ks. Józef Tischner. Fot. PAP/Z. Matuszewski Ks. Józef Tischner. Fot. PAP/Z. Matuszewski

Wykłady przybliżające przemyślenia kapłana i filozofa ks. Józefa Tischnera, monodram Jerzego Treli, projekcja filmu „Człowiek” oraz wystawa i koncert złożą się na II Kieleckie Dni Tischnerowskie. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, potrwa od 21 do 30 marca.

„Ksiądz Józef Tischner był nie tylko wybitnym filozofem, duchownym, ale - można powiedzieć - że na wskroś był prorokiem. Poruszał sprawy uniwersalne, w znaczeniu ogólnoludzkim ale i ponadczasowe, przez co jego refleksja nad ludzką kondycją, nad miejscem wartości w życiu każdego człowieka i o każdym czasie, są stale aktualne” – podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP prezes stowarzyszania, Bogdan Białek.

Poszczególne wydarzenia Dni Tischnerowskich będą odbywały się w siedzibie organizacji - Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu - w kamienicy przy ul. Planty 7/9 w Kielcach.

We wtorek „Rekolekcje Tischnerowskie” poprowadzi jezuita, ks. dr Jacek Prusak - teolog, psycholog, publicysta, prorektor Akademii Ignatianum w Krakowie, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Życia Duchowego”.

Po spotkaniu odbędzie się wernisaż wystawy obrazów dominikanina, o. Tomasza Biłki, pt. „Sicut cervus. Obrazy duszy”. Duszpasterz akademicki i opiekun Grupy Twórców Chrześcijańskich "Vera Icon", inspiruje się malarstwem Jerzego Nowosielskiego i Marka Rothko. Prace, które będzie prezentował w Kielcach, odzwierciedlają drogę duchową młodego zakonnika.

W czwartek aktor Jerzy Trela zaprezentuje przygotowany specjalnie na II Kieleckie Dni Tischnerowskie monodram, na który złożą się teksty wybitnego filozofa Leszka Kołakowskiego oraz utwory romantycznego wieszcza Adama Mickiewicza.

„Ksiądz Józef Tischner był nie tylko wybitnym filozofem, duchownym, ale - można powiedzieć - że na wskroś był prorokiem. Poruszał sprawy uniwersalne, w znaczeniu ogólnoludzkim ale i ponadczasowe, przez co jego refleksja nad ludzką kondycją, nad miejscem wartości w życiu każdego człowieka i o każdym czasie, są stale aktualne” - mówił PAP Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

W poniedziałek 27 marca będzie można posłuchać koncertu „Filozofia po żydowsku”, w wykonaniu rabina Symchy Kellera, który wykona utwory mające swoje źródło w muzyce chasydzkiej. Pieśni będzie przeplatał opowiadaniami i anegdotami, prezentującymi żydowski sposób patrzenia na życie.

Na wtorek 28 marca zaplanowano projekcję filmu francuskiego fotografa, dziennikarza i reportera Yanna Arthusa-Bertranda pt. „Człowiek” (2015). Autor obrazu pyta w nim o kondycję ludzkości w XXI wieku.

Finałem II edycji Kieleckich Dni Tishcenrowskich będzie zaplanowany na czwartek 30 marca wykład prof. Tadeusza Gadacza, pt. „Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera”. Filozof i historyk idei, bliski współpracownik i przyjaciel ks. Tischnera, przypomni przemyślenia filozofa z Łopusznej na temat przywar charakterystycznych dla Polaków.

Na część wydarzeń obowiązują bilety wstępu. Szczegółowe informacje można naleźć na stronie internetowej www.jankraski.org.pl

Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej k. Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.

Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.

Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej.(PAP)

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL