Odzyskany przez ministerstwo kultury obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej został we wtorek zaprezentowany w Warszawie. Dzieło, skradzione podczas II wojny światowej, zostanie w środę oficjalnie przekazane do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Pierwsza prezentacja obrazu po powrocie do kraju odbyła się podczas wtorkowej uroczystości obchodów 200-lecia urodzin Leopolda Kronenberga i 15-lecia Fundacji Kronenberga przy City Handlowy, która sfinansowała odzyskanie obrazu po latach.
"To wspaniały dar" - podkreśliła dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.
Sprawą odzyskania obrazu - na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zajęła się jedna z niemieckich kancelarii prawnych. Prowadzone za jej pośrednictwem rozmowy zakończyły się ugodą, zgodnie z którą strona polska wypłaciła rekompensatę dotychczasowemu posiadaczowi dzieła. Kwota ta została wypłacona przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga przy City Handlowy.
"Ten obraz jest niezwykle interesujący - autorka podejmuje temat w ówczesnym czasie bardzo modny, budzący szerokie zainteresowanie na świecie (...) - temat +obcego+, +egzotycznego+ człowieka" - zauważyła Morawińska.
Sportretowana przez Bilińską-Bohdanowiczową czarnoskóra kobieta jest - jak opowiadała Morawińska - "na wpół obnażona, jej wzrok sięga poza widza, jakby była wyobcowana, trochę wystraszona, nostalgiczna".
"Zawsze w portretach Bilińskiej osiągnięty jest jakiś nadzwyczajny, pogłębiony wyraz" - oceniła.
Obraz olejny "Murzynka", o wymiarach 63 x 48,5 cm, został namalowany w 1884 roku. Dzieło było własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Zostało zrabowane w latach 1939-1945.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o odnalezieniu obrazu Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej "Murzynka" we wrześniu zeszłego roku.
Obraz odnalazł się w 2011 roku w domu aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie. Z publikacji domu aukcyjnego Villa Grisebach, zapowiadającej jesienne aukcje, wynikało, że "Murzynka" ma być wystawiona na sprzedaż 25 listopada.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski polecił wówczas Departamentowi Dziedzictwa Kulturowego w resorcie kultury przygotowanie wniosku restytucyjnego, zawierającego pełną dokumentację potwierdzającą pochodzenie dzieła. Jednocześnie zorganizowany został wyjazd ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie, m.in. w celu potwierdzenia jego autentyczności.
Sprawą odzyskania obrazu - na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zajęła się jedna z niemieckich kancelarii prawnych. Prowadzone za jej pośrednictwem rozmowy zakończyły się ugodą, zgodnie z którą strona polska wypłaciła rekompensatę dotychczasowemu posiadaczowi dzieła. Kwota ta została wypłacona przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga przy City Handlowy. (PAP)
agz/ abe/