Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2019

Ogłoszono nominacje do nagrody Norwida – Adam Myjak z nagrodą za Dzieło Życia

Sandomierz, 16.09.2016. Prof. Adam Myjak podczas wernisażu swoich prac pt. "Powroty. Rzeźba/Rysunek". (zuz) PAP/P. Polak Sandomierz, 16.09.2016. Prof. Adam Myjak podczas wernisażu swoich prac pt. "Powroty. Rzeźba/Rysunek". (zuz) PAP/P. Polak

Adam Myjak zostanie uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za "Dzieło życia" - podano w środę razem z nazwiskami nominowanych do nagrody w poszczególnych kategoriach. Laureatów w dziedzinie literatury, teatru, muzyki i sztuk plastycznych poznamy 23 września.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest corocznie za wybitne dzieło bądź kreację artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Nagroda "Dzieło życia" przyznawana jest za całokształt twórczości. W tym roku uhonorowano nią Adama Myjaka - "jednego z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyka współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarza i znakomitego pedagoga, wieloletniego i cenionego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie" - uznali jurorzy nagrody. Laureat znany jest między innymi z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Kapituły Norwidowskie wyłoniły również nominowanych do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2018 roku. Laureatów poznamy na gali wręczenia nagród, która odbędzie się 23 września 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Do nagrody w kategorii literackiej nominowano Wiesława Myśliwskiego za książkę "Ucho igielne" - "poruszającą medytację nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości" - napisano w komunikacie jury. Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” – debiutancką powieść, która "zmusza czytelnika do refleksji na temat współczesnych autorytetów i stosunku człowieka do natury". Kapituła doceniła także poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy „Atropina” o "nieustannym przypominaniu sobie minionego czasu".

W kategorii "muzyka" nominowani zostali flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki Wioleta Fijałkowska za nagranie programu „Szlakiem Kolberga”, perkusista Leszek Lorent za prawykonania utworów dziewięciu kompozytorów polskich w roku 2018 oraz skrzypek Janusz Wawrowski za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”.

Wśród artystów plastyków w finałowej trójce znaleźli się: grafik i fotograf Krzysztof Ćwiertniewski za wystawę „Obrazy Dynamiczne”, która zawisła w Galerii Młodych Twórców „Łazienkowska” oraz malarze Franciszek Maśluszczak, autor kolekcji „Obrazy i rysunki” i Leon Tarasewicz, który w Galerii Foksal w Warszawie zaprezentował wystawę „Jerozolima”.

Nominacje w kategorii teatralnej otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gombrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł; a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami. (PAP)

aszw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL